Na żywo: pierwszy lot kapsuły Dragon w misji COTS-1

0

Dziś (08.12.2010) o godzinie 15:06 CET nastąpi pierwsza próba wystrzelenia na niską orbitę okołoziemską prywatnej kapsuły Dragon, która została zbudowana przez firmę SpaceX. Do wyniesienia pojazdu posłuży rakieta Falcon 9, również zaprojektowana i zbudowana przez tę firmę. Będzie to jej drugi lot i jednocześnie pierwszy, w którym poważnie myśli się o odzyskaniu jej pierwszego stopnia, wyposażonego w dziewięć silników Merlin-1C.

22:35 CET
Zakończyła się konferencja na NASA TV. Krótkie podsumowanie dzisiejszych wydarzeń: nastąpił pomyślny start rakiety Falcon 9 oraz umieszczenie kapsuły Dragon w ramach misji COTS 1. Dragon następnie zszedł z orbity i wodował u wybrzeży Kalifornii. Jest to znaczący krok ku komercyjnym usługom dostarczania ładunku – a w perspektywie kilku lat i ludzi – na pokład ISS.

Na tym kończymy tę relację – dziękujemy za odwiedziny. Temat misji COTS 1 w ciągu kilkunastu najbliższych dni będzie wielokrotnie poruszany, w miarę publikacji kolejnych danych. Postaramy się informować na bieżąco o kolejnych wydarzeniach, publikacji danych, zdjęciach oraz nagraniach związanych z dzisiejszą udaną misją kapsuły Dragon.

A na deser polecamy jeszcze jedno zdjęcie stanowiące chyba najlepsze podsumowanie dzisiejszego dnia.


Kapsuła Dragon opada bezpiecznie na trzech głównych spadochronach do Pacyfiku (SpaceX)

22:28 CET
Elon Musk uważa, że kapsuła Dragon firmy SpaceX ma większe możliwości od kapsuły Orion, mającej stać się w przyszłości preferowanym, załogowym systemem transportu orbitalnego.

22:23 CET
Jutro dowiemy się również, co było “zabawnym ładunkiem”, który został umieszczony wewnątrz kapsuły Dragon. Wiemy już jednak, że jest to w jakiś sposób związane z Monty Pythonem.

22:18 CET
Czy jest szansa na pierwszą pełnowymiarową misję dostawczą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) jeszcze w 2011 roku? Jeśli misje COTS 2 i COTS 3 zostaną połączone w jedną (trwają dyskusje i analizy), to jest pewna szansa, że pod koniec przyszłego roku Dragon dostarczy ładunek na ISS.

22:15 CET
Co się stanie z kapsułą Dragon, która dziś poleciała na orbitę, a następnie powróciła? Elon Musk powiedział, że nastąpi seria analiz i testów – jedna z osób znajdujących się wśród zebranych na sali przedstawicieli mediów zapytała również, czy zostanie przekazana muzeum. Na obecną chwilę przyszły los kapsuły nie jest określony.

22:05 CET
Podczas dzisiejszej misji nie udało się natomiast odzyskać pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. W opinii Elona Muska było to jednak zadanie priorytetowe.

21:59 CET
Dragon wodował 10 kilometrów od wyznaczonego miejsca lądowania, a według niepotwierdzonych jeszcze informacji być może nawet tak blisko jak 800 metrów. Elipsa wodowania miała około 60 kilometrów długości.

21:52 CET
Elon Musk powiedział, że osłona termiczna kapsuły Dragon jedynie w minimalnym stopniu została naruszona podczas wchodzenia w atmosferę. Jest zatem bardzo możliwe, że będzie również w stanie wytrzymać powrót z misji księżycowej lub marsjańskiej, które wymuszają wejścia przy większych prędkościach.

21:48 CET
Po uwolnieniu kapsuły Dragon, silnik Merlin Vacuum (czyli przystosowany do pracy w próżni) zainstalowany w drugim stopniu rakiety został pomyślnie zrestartowany i zwiększył apogeum orbity tego elementu rakiety do wysokości 11000 kilometrów. Czy jest to zapowiedź testu rakiety Falcon 9 z ładunkiem na orbitę geostacjonarną?

21:45 CET
Pojawiło się także oświadczenie Charlesa Boldena, obecnego administratora NASA, które można przeczytać na stronie NASA.

21:43 CET
Pierwsze techniczne komentarze ze strony Elona Muska – zarówno rakieta jak i kapsuła wykonały swą pracę poprawnie, a nawet lepiej niż zakładano. Przykładowo, Dragon mógłby wylądować na jednym spadochronie – prawidłowo otworzyły się wszystkie trzy.

21:40 CET
Zdjęcie kapsuły Dragon po wodowaniu:

Kapsuła Dragon po wodowaniu / Credits - SpaceX
Kapsuła Dragon po wodowaniu / Credits – SpaceX

21:36 CET
Rozpoczęła się konferencja na NASA TV. Uczestniczą w niej osoby reprezentujące NASA, związane z programem COTS oraz przedstawiciele firmy SpaceX (m. in. założyciel firmy – Elon Musk).

21:29 CET
Za chwilę konferencja na NASA TV. Według niepotwierdzonych informacji mają być na niej pokazane zdjęcia z wodowania kapsuły w wodach Pacyfiku!

20:45 CET
Czterdzieści pięć minut do konferencji na NASA TV. Dzięki Jen Scheer z organizacji Space Tweeps Society prezentujemy galerię zdjęć ze startu rakiety Falcon 9.

20:25 CET
Według przedstawiciela firmy SpaceX wodowanie odbyło się dokładnie w wyznaczonym rejonie, czyli w odległości około 800 kilometrów od wybrzeża Meksyku. Zespół mający odzyskać kapsułę dotarł już na miejsce i zabezpieczył pojazd za pomocą specjalnego kołnierza pływalnościowego.

20:05 CET
Splashdown! Kapsuła Dragon woduje zgodnie z planem na Pacyfiku! Na godzinę 21:30 CET zaplanowana jest konferencja prasowa dotycząca przebiegu misji – transmisję z tego wydarzenia będzie można oglądać w Internecie dzięki NASA TV.

Nie mniej już teraz można powiedzieć to głośno – SpaceX jest pierwszą firmą w historii, której udało się wysłać jej prywatny statek kosmiczny na orbitę przy użyciu własnej rakiety nośnej i pomyślnie sprowadzić go na Ziemię. Osiągnięcie jest wielkim sukcesem programu COTS i prawdopodobnie wyznaczy przyszłe trendy w załogowych lotach na niską orbitę okołoziemską.

19:56 CET
Wszystkie trzy spadochrony główne zostały rozwinięte! Za około 9 minut kapsuła powinna wodować w wodach Pacyfiku, co z dużą dozą prawdopodobieństwem oznacza, że misja zakończy się sukcesem.

19:53 CET
Procedura uwalniania spadochronów została rozpoczęta.

19:47 CET
Według najnowszych informacji otwarcie spadochronu powinno mieć miejsce pomiędzy 19:52 a 19:57 CET.

19:35 CET
Kapsuła Dragon powinna wkrótce rozpoczynać hamowanie aerodynamiczne. Jedyną ochroną pojazdu przed działaniem wysokiej temperatury jest specjalna osłona termiczna, wykonana z materiału PICA-X. Po wyhamowaniu do odpowiedniej prędkości, za około 17 minut powinien otworzyć się stabilizujący spadochron pilotażowy, a minutę później trzy główne spadochrony, na których Dragon ma łagodnie opaść do Pacyfiku.

19:25 CET
Silniki pojazdu zakończyły manewr. Kapsuła obecnie zmierza na spotkanie z atmosferą Ziemi, co powinno mieć miejsce za około 15 minut.

19:15 CET
Cztery z osiemnastu silniczków Draco powinno właśnie rozpoczynać swoją sześciominutową pracę. Łącznie dysponują one ciągiem o sile około 163 kilogramów. Według informacji pochodzących od SpaceX operacja przebiega normalnie. W międzyczasie pojawił się zapis wideo pochodzący z kamery znajdującej się wewnątrz kapsuły.

{youtube}DUmQXwFYlcE|500|304{/youtube}
Zapis wideo z kamery na pokładzie pojazdu Dragon (SpaceX/Youtube/TheAnachronist)

19:00 CET
Za około 15 minut silniki pojazdu powinny zostać uruchomione w celu rozpoczęcia jego kontrolowanego powrotu na Ziemię. Aby wytrzymać przejście przez atmosferę i wytracenie prędkości orbitalnej, kapsuła została wyposażona w specjalną osłonę PICA-X, powstałą dzięki współpracy pomiędzy NASA a SpaceX.

18:16 CET
Choć według nieoficjalnych informacji jeden z silniczków Draco pojazdu Dragon uległ awarii, to usterka tego typu nie stanowi to jednak zagrożenia dla kapsuły. W międzyczasie pojawiły się informacje, że namierzono już pierwszy stopień rakiety i w miejsce to skierowano statek Freedom Star. Tymczasem pojawiły się zdjęcia wykonane z kamery zainstalowanej na pokładzie pojazdu kosmicznego.

Widok z kamery zainstalowanej na pokładzie kapsuły Dragon (SpaceX)
Widok z kamery zainstalowanej na pokładzie kapsuły Dragon (SpaceX)

Jednocześnie podano do wiadomości, że zainstalowane na drugim stopniu ładunki dodatkowe w postaci niewielkich satelitów typu Cubesat zostały poprawnie wyrzucone ze swoich pojemników.

18:00 CET
Początek sekwencji powrotnej zaplanowany jest na godzinę 19:15 CET, kiedy na polecenie z Ziemi na około sześć minut zostaną uruchomione silniki pojazdu, które mniejszą jego prędkość, powodując wejście w atmosferę Ziemi. Przejście przez główną fazę hamowania powinno mieć miejsce 26 minut po odpaleniu silników i potrwa około 11 minut.

17:44 CET
Los pierwszego stopnia rakiety po jego odłączeniu nie jest jeszcze znany, choć telemetria wysyłana z jego pokładu była odbierana przez dłuższy czas. Więcej informacji na ten temat spodziewanych jest w ciągu godziny. W międzyczasie pojawiła się informacja, że pojazd kosmiczny znajdujący się od około 50 minut na orbicie okołoziemskiej zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami.

17:36 CET
Kapsuła już blisko 40 minut znajduje się na orbicie okołoziemskiej. W międzyczasie pojawiają się pierwsze zdjęcia wykonane przez obserwatorów, którzy specjalnie zajęli miejsca w pewnym oddaleniu od wyrzutni, by móc obserwować wznoszenie rakiety Falcon 9 w jej pierwszym, historycznym locie z kapsułą Dragon.

Start rakiety Falcon 9 z wyrzutni LC-40 obserwowany z większej odległości (Jen Scheer)
Start rakiety Falcon 9 z wyrzutni LC-40 obserwowany z większej odległości (Jen Scheer/@flyingjenny)

17:20 CET
Kapsuła Dragon przekazuje dane za pośrednictwem satelitów systemu TDRSS. Operacja ta jest możliwa do przeprowadzenia dzięki specjalnym antenom, w które został wyposażony pojazd.

Inżynier testujący prostokątne anteny nadawczo odbiorcze służące do komunikacji z satelitami TDRSS (SpaceX)
Inżynier testujący prostokątne anteny nadawczo odbiorcze służące do komunikacji z satelitami TDRSS (SpaceX)

16:53 CET
Separacja kapsuły Dragon! Orbita pojazdu wynosi około 288 na 301 kilometrów przy inklinacji 34,53 stopnia. Misja zakłada wykonanie dwóch okrążeń Ziemi i następnie powrót z wodowaniem w Pacyfiku w stosunkowo niedużej odległości 800 kilometrów od wybrzeża Meksyku.

Moment separacji kapsuły Dragon od drugiego stopnia rakiety Falcon 9 (SpaceX)
Moment separacji kapsuły Dragon od drugiego stopnia rakiety Falcon 9 (SpaceX)

W przypadku wystąpienia problemów istnieje możliwość wydłużenia pobytu o jedną orbitę. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem do lądowania może dość o godzinie 20:02 CET.

16:52 CET
Wyłączenie silnika II stopnia. Kapsuła Dragon znajduje się na orbicie okołoziemskiej.

16:48 CET
Silnik drugiego stopnia pracuje poprawnie.

16:47 CET
Osłona kapsuły została odrzucona.

16:46 CET
Separacja pierwszego stopnia i zapłon silnika drugiego stopnia.

Widok z kamery zainstalowanej w dolnej części II stopnia, przedstawiający dyszę silnika Merlin; w tle widoczny opadający pierwszy stopień (SpaceX)
Widok z kamery zainstalowanej w dolnej części II stopnia, przedstawiający dyszę silnika Merlin; w tle widoczny opadający pierwszy stopień (SpaceX)

16:46 CET
Wyłączenie silników pierwszego stopnia.

16:44 CET
Silniki pierwszego stopnia działają poprawnie. Rakieta osiąga prędkość dźwięku i przechodzi przez MaxQ.

16:43 CET
LIFTOFF! Rakieta opuszcza wyrzutnię!

{youtube}Kn7H-mXfCsk|500|304{/youtube}
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Dragon opuszcza wyrzutnię LC-40 (NASA TV/Youtube/ChrisAstro30)

16:42 CET
Zapłon silników pierwszego stopnia!

16:42 CET
60 sekund do uruchomienia silników pierwszego stopnia.

16:41 CET
GO for Launch.

16:40 CET
Trzy minuty do startu.

16:38 CET
Rakieta Falcon 9 i kapsuła Dragon przechodzą na zasilanie wewnętrzne.

16:37 CET
Sześć minut do startu, pompy silników Merlin zostały schłodzone do temperatury operacyjnej. System nawigacyjny i komputer pokładowy przechodzi na konfigurację lotną.

16:34 CET
Rozpoczęcie procedury schładzania systemów napędowych – polega ona na wprowadzaniu ciekłego tlenu do jednostek silnikowych i ich elementów.

16:33 CET
Wejście w automatyczną sekwencję startową. Do wystrzelenia rakiety pozostało 10 minut.

16:31 CET
Terminal count. Zgoda na start o godzinie 16:43 CET została wydana.

16:30 CET
Odliczanie zostało wznowione. Trwa poll.

16:22 CET
Za około osiem minut odliczanie zostanie wznowione. Aktualnie warunki pogodowe panujące nad wyrzutnią nie stanowią przeszkody w realizacji dzisiejszej misji.

Rakieta Falcon 9 oczekuje na start w drugim oknie startowym dzisiejszego dnia (NASA TV)
Rakieta Falcon 9 oczekuje na start w drugim oknie startowym dzisiejszego dnia (NASA TV)

16:08 CET
Start rakiety o godzinie 16:43 CET został zatwierdzony.

Dzisiejszy lot ma bardzo duże znaczenie dla przyszłości firmy SpaceX ponieważ będzie dowodem na możliwość przeprowadzenia misji do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a więc realizację celu jakim jest zaopatrywanie tej placówki orbitalnej w niezbędne ładunki. W bardziej odległej perspektywie kapsuła Dragon może również posłużyć do transportu załóg, choć wymaga to zbudowania odpowiedniego systemu ratunkowego. Według Elona Muska, lot taki mógłby odbyć się w okolicach połowy obecnej dekady.

15:45 CET
Przyczyna usterki została zidentyfikowana i usunięta. Powodem przerwania odliczania był błędny odczyt telemetryczny jednego z parametrów systemu FTS rakiety.

15:38 CET
Start przesunięty na godzinę 16:43 CET.

15:29 CET
Według nieoficjalnych informacji komputer startowy przerwał odliczanie po wykryciu anomalnego odczytu jednego z parametrów rakiety. Brak jest jednak potwierdzenia tego faktu ze strony SpaceX.

15:13 CET
Wznowiono załadunek ciekłego tlenu do zbiorników rakiety.

Rakieta Falcon 9 z kapsułą Dragon oczekuje na wyrzutni startowej LC-40 (NASA TV)
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Dragon oczekuje na wyrzutni startowej LC-40 (NASA TV)

Wyznaczono również nowy czas startu – rakieta podczas drugiej próby nie opuści wyrzutni wcześniej niż o godzinie 16:42 CET. Okna startowe są wymuszone dogodną pozycją satelitów systemu TDRSS, które mają przekazywać sygnały z kapsuły Dragon.

15:07 CET
Inżynierowie analizują dane telemetryczne, które mogą określić przyczynę przerwania odliczania na 2 minuty i 50 sekund przed startem. Dzisiejsze okno startowe umożliwia przeprowadzenie jeszcze dwóch prób wystrzelenia rakiety Falcon 9, jednak konieczne będzie zresetowanie zegara startowego na T-13 minut.

Kolejna próba startu może zostać przeprowadzona o godzinie 16:38 CET.

15:03 CET
ABORT!
Odliczanie zostało przerwane i rakieta jest zabezpieczana na wyrzutni. Przyczyna na razie nie jest znana.

15:03 CET
Trzy minuty do startu. Trwa weryfikacja systemu wektorowania ciągu.

15:02 CET
Wszystkie pompy zostały już schłodzone do odpowiedniej temperatury. Rakieta znajduje się już na zasilaniu wewnętrznym. System FTS został uzbrojony.

14:58 CET
Trwa schładzanie pomp silników rakiety. Za około 3 minuty rakieta przejdzie na zasilanie wewnętrzne.

14:56 CET
Terminal count. Wydano zgodę na lot. Rozpoczęła się ostatnia faza odliczania przed pierwszą próbą startu rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon w misji COTS-1.

14:53 CET
Trwa poll przed wydaniem ostatecznej zgodny na dzisiejszy lot.

14:51 CET
Baza wojskowa w Wallops jest gotowa do wsparcia dzisiejszego startu. Zbiorniki rakiety zostały już napełnione i obecnie uzupełnia się tylko ubytki parującego tlenu.

14:40 CET
W bieżącym, krótkotrwałym locie kapsuła będzie polegać na zasilaniu z baterii zainstalowanej na pokładzie – innymi słowy nie jest wyposażona w rozkładany zestaw ogniw fotowoltaicznych, które będzie posiadać w przyszłych, wielodniowych lotach.

Zakończono już testy systemu FTS, który zostanie użyty w przypadku wystąpienia problemów z rakietą w trakcie startu. Jego zadaniem jest zniszczenie Falcona 9 w przypadku gdyby utracono nad nim kontrolę.

14:30 CET
Przekaz SpaceX ze startu jest już dostępny w Internecie na stronach firmy. Podczas dzisiejszego okna startowego firma będzie miała trzy okazje do wysłania swojej rakiety nośnej z kapsułą Dragon.

14:20 CET
Aktualnie pogoda nad wyrzutnią pozwala na start i według synoptyków szanse na lot w dniu dzisiejszym wynoszą aż 90%. Niestety, nad obszarem w którym ma znaleźć się pierwszy stopień po odłączeniu od rakiety pogoda nie jest sprzyjająca. Nie wiadomo jednak jak to wpłynie na decyzję o locie rakiety Falcon 9.

14:06 CET
Start został nieznacznie przesunięty – obecnie odpalenie silników rakiety Falcon 9 zaplanowane jest na godzinę 15:06 CET.

14:03 CET
Do zaplanowanego na dziś startu pozostała godzina, o ile warunki pogodowe nie pokrzyżują planów SpaceX. Jeśli jednak do tego dojdzie, po uruchomieniu, dziewięć silników pierwszego stopnia wygeneruje ciąg o sile niemal 500 ton i zakończy pracę po około 3 minutach lotu. Następnie stopień odłączy się i opadnie na spadochronach do oceanu. Poprzednia próba odzyskania pierwszego stopnia zakończyła się niepowodzeniem – prawdopodobnie rozpadł się on podczas ponownego wejścia w gęstsze warstwy atmosfery, ponieważ wysłany statek Freedom Star odnalazł szczątki unoszące się na wodzie. Nie był to jednak warunek powodzenia misji.

Tuż po odłączeniu I stopnia zostanie uruchomiony drugi stopień rakiety i po 5 minutach i 50 sekundach pracy wprowadzi pojazd Dragon na właściwą orbitę kołową, po czym kapsuła zostanie uwolniona.

13:45 CET
Trwa opuszczanie serwisowego ramienia stabilizującego na wyrzutni do pozycji nachylonej o 15 stopni względem rakiety, co umożliwi napełnianie zbiorników drugiego stopnia materiałami pędnymi. Ciekły tlen oraz nafta są transportowane do górnego stopnia za pośrednictwem tego ramienia, jednak w przypadku pierwszego stopnia, załadunek odbywa się z użyciem specjalnego portu w dolnej części rakiety.

13:20 CET
Zbiornik pierwszego stopnia został napełniony już w 15%, a drugiego stopnia w 20%. Silniki pierwszego stopnia, które będą spalać tankowane paliwo, pomyślnie przeszły już próbę statyczną, przeprowadzoną czwartego grudnia na wyrzutni startowej LC-40. Polegała ona na krótkotrwałym uruchomieniu wszystkich dziewięciu silników Merlin tak, aby było możliwe zweryfikowanie ich pracy. Procedura pozwala na wykrycie usterek w systemie napędowym Falcona 9 oraz umożliwia lepsze przygotowanie rakiety do lotu w ramach dzisiejszej misji COTS-1.

Próba statyczna rakiety Falcon 9 przeprowadzona 4 grudnia na wyrzutni LC-40 (NASA/Tony Gray and Kevin O'Connell)
Próba statyczna rakiety Falcon 9 przeprowadzona 4 grudnia na wyrzutni LC-40 (NASA/Tony Gray and Kevin O’Connell)

Według słów założyciela SpaceX – Elona Muska – szanse na pełne powodzenie misji wynoszą w jego opinii około 60%-70%. Sukces ten oznacza tutaj realizację wszystkich założeń lotu COTS-1, a także pomyślne lądowanie w miejscu wyznaczonym przez planistów misji. Dodatkowym sukcesem będzie również odzyskanie pierwszego stopnia rakiety, który ma opaść na spadochronach do Atlantyku, gdzie mógłby zostać przejęty przez statek Freedom Star, zazwyczaj wykorzystywany do holowania wypalonych silników pomocniczych wahadłowca. Jednak ponowne wykorzystanie silników i odzyskanego stopnia na obecnym etapie nie wchodzi w grę – dojście do tego etapu wymaga jeszcze wielu lotów budujących doświadczenie firmy w tej dziedzinie.

13:03 CET
Rozpoczęto operację napełniania zbiorników rakiety.

12:55 CET
Choć kapsuła ma wodować w Pacyfiku, to jednak w przyszłości możliwa jest jej modyfikacja umożliwiająca także lądowanie na lądzie. Wymaga to jednak dokładnego przetestowania silniczków korekcyjnych Draco, które mają za zadanie sterować pojazdem w trakcie hamowania atmosferycznego, umożliwiając precyzyjny wybór miejsca lądowania.

12:20 CET
Zakładając, że start odbędzie się w dniu dzisiejszym, operacja napełniania zbiorników rakiety powinna rozpocząć się o godzinie 13:00 CET. Falcon 9 w całości wykorzystuje mieszaninę nafty oraz ciekłego tlenu do napędzania swoich silników Merlin, zainstalowanych zarówno na pierwszym jak i drugim stopniu. W przypadku pojedynczego silnika, który wykorzystuje II stopień konieczne było wprowadzenie odpowiednich modyfikacji, w tym inaczej wyprofilowanej dyszy, która zwiększa efektywność jednostki napędowej w próżni.

COTS-1, Dragon rusza na orbitę

{jathumbnail off}Okno startowe otwiera się o godzinie 15:00 CET i trwa do 18:22 CET. W przypadku wystąpienia problemów technicznych lub niesprzyjających warunków pogodowych, start rakiety może zostać przesunięty na czwartek. Oryginalnie misja miała się odbyć już we wtorek, ale konieczne było dodatkowe sprawdzenie dyszy silnika II stopnia, po tym jak odkryto w niej dwa niewielkie pęknięcia.

Zaplanowany lot będzie przypominać nieco misje typowe dla pierwszych załogowych lotów kosmicznych, choć oczywiście kapsuła Dragon w locie COTS 1 pozostanie bezzałogowa. Po wejściu na niską, kołową orbitę okołoziemską o inklinacji 34,5 stopnia oraz wysokości 300 kilometrów, kapsuła wykona tylko dwie orbity i po nieco ponad trzech godzinach ponownie wejdzie w atmosferę, by wodować na Pacyfiku w odległości około 800 kilometrów od wybrzeża Meksyku.

Logo misji Commercial Orbital Transportation Services - COTS 1 (NASA)
Logo misji Commercial Orbital Transportation Services – COTS 1 (NASA)

Według oceny synoptyków Sił Powietrznych szanse na pomyślną pogodę w momencie startu wynoszą 80%. Istnieje jednak możliwość pojawienia się chmur, które są w stanie naruszyć kryteria startowe, co oznaczałoby przesunięcie startu. W czwartek sytuacja ulegnie poprawie – szanse wyniosą aż 90%.

Start będzie transmitowany w Internecie na stronach SpaceX od godziny 14:15 CET.

Comments are closed.