Start rakiety Atlas 5 z GPS2F-7

1

Dzisiaj rano z Florydy wystrzelona została rakieta Atlas 5, która wyniosła na orbitę kolejnego satelitę systemu nawigacyjnego GPS.

Start z Przylądka Canaveral, ze stanowiska startowego Complex 41, miał miejsce dzisiaj o godzinie 5:23 rano. Wypuszczenie nowego satelity GPS 2F-7 miało miejsce po około 210 minutach od wystartowania z Ziemi, na wysokości ponad 20 tysięcy kilometrów.

Był to już drugi start w tym tygodniu zrealizowany przez firmę United Launch Alliance. Wcześniejszy, z poniedziałku na wtorek, wykonany został przez rakietę Delta 4. W rzeczywistości w przeciągu ostatnich 4 miesięcy wykonanych zostało 6 startów rakiet z programu EELV (Evolved Expendable Launch Vehicle), do którego należą Atlas 5 i Delta 4.

Po zakończeniu pracy przez rakietę Atlas 5 nastąpiło długie odpalenie górnego stopnia o nazwie Centaur, który wyniósł jeden punkt orbity na wysokość 20 372 kilometrów (w momencie gdy drugi był na wysokości około 167 kilometrów). Po paru godzinach orbita została za pomocą drugiego odpalenia ukołowiona.

Start rakiety Atlas 5 z GPS 2F-7 (02.08.2014) / Credits – ULA

Satelita GPS 2F-7, o wartości 245 mln dolarów, zajmie miejsce nr 3 (Slot 3) w płaszczyźnie F (Plane F) w ramach działań mających na celu podniesienie wydajności całego systemu GPS. Znajdujący się obecnie w tym miejscu satelita GPS 2R-2, wystrzelony w 1997 roku, zostanie przemieszczony w inne miejsce płaszczyzny F, zastępując jednego z najstarszych satelitów konstelacji – wystrzelonego w 1992 roku satelitę GPS 2A-14.

System GPS składa się obecnie z sześciu satelitów GPS 2A, dwunastu satelitów GPS 2R, siedmiu GPS 2R-M i sześciu GPS 2F. Najnowszy nabyte konstelacji powinien wejść w fazę operacyjną w przeciągu czterech do sześciu tygodni. System GPS jest największą siecią satelitów należących do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, w jego skład wchodzi 31 jednostek.

(PFA)

1 komentarz