Falcon 9R po JCSat-16: powrót na Florydę

0

W sobotę 20 sierpnia do portu Canaveral powrócił pierwszy stopień rakiety Falcon 9R po udanym lądowaniu ze startu z satelitą JCSat-16.

W niedzielę, 14 sierpnia, doszło do startu rakiety Falcon 9R z satelitą telekomunikacyjnym JCSat-16. Start odbył się z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Lot rakiety przebiegł bez zakłóceń – satelita został uwolniony na prawidłowej orbicie. Odzyskanie pierwszego stopnia Falcona 9R także zakończyło się sukcesem – stopień wylądował na platformie morskiej.

Pierwszy stopień Falcona 9R w trakcie powrotu do portu Canaveral / Credits - SpaceX

Pierwszy stopień Falcona 9R w trakcie powrotu do portu Canaveral / Credits – SpaceX

W sobotę, 20 sierpnia, platforma morska wraz ze stopniem powróciła do portu Canaveral. Po przybiciu do portu pierwszy stopień Falcona 9R został przeniesiony na ląd za pomocą dźwigu. Następnie ten stopień został przetransportowany do hangaru firmy SpaceX na Florydzie.

Aktualnie SpaceX dysponuje już sześcioma odzyskanymi pierwszymi stopniami rakiety Falcon 9R. Pierwszy z nich został odzyskany po locie z 22 grudnia 2015 roku, a pozostałe pięć z tegorocznych lotów. W czterech przypadkach odzyskane stopnie lądowały na platformie morskiej, a w dwóch na lądowym stanowisku.

Następny start rakiety Falcon 9R zaplanowano na 3 września. Wówczas ta rakieta wyniesie satelitę AMOS-6.

(SFN)

Comments are closed.