Pierwszy stopień Falcona 9R U wrócił na Florydę

0

W nocy 12 kwietnia platforma morska firmy SpaceX sprowadziła pierwszy stopień rakiety Falcon 9R U na Florydę.  

Ósmy kwietnia 2016 roku na trwale zapisze się na kartach historii astronautyki. Tego dnia o godzinie 22:43 CEST nastąpił start rakiety Falcon 9R U z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Ładunkiem tej rakiety była kapsuła Dragon do misji CRS-8, która dwa dni później została przyłączona do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9R na platformie morskiej - 08.04.2016 / Credits - SpaceX

Lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9R na platformie morskiej – 08.04.2016 / Credits – SpaceX

Po mniej niż dziesięciu minutach od startu doszło do udanego lądowania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R. Lądowanie nastąpiło na platformie morskiej o wdzięcznej nazwie “Of Course I Still Love You”. Pomimo dość wzburzonego morza, lądowanie zakończyło się pełnym sukcesem. Było to pierwsze udane lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9R na platformie morskiej.

Lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9R U na platformie morskiej / Credits – SpaceX

Dolna część pierwszego stopnia Falcona 9R U po powrocie do portu Canaveral / Credits - port Canaveral webcam

Dolna część pierwszego stopnia Falcona 9R U po powrocie do portu Canaveral / Credits – port Canaveral webcam

Przez kolejne dni platforma płynęła w kierunku Florydy, do portu Canaveral, znajdującego się niedaleko wyrzutni rakietowych i NASA. Wreszcie, 12 kwietnia około 2 nad ranem (czasu na Florydzie) platforma przybiła do portu.

Po przybiciu do portu można się spodziewać transportu rakiety do jednej z hal należących do firmy SpaceX. Tam nastąpią oględziny tego stopnia Falcona 9R i określenie stanu technicznego. Jeśli stan tego stopnia jest odpowiedni – w dalszej kolejności można spodziewać się próbnych odpaleń silników.

(NSF, PFA)

Comments are closed.