STS-131: przygotowania do lotu

0

W artykule przedstawiamy krótki zarys misji STS-131 oraz postęp prac związanych z przygotowaniami wahadłowca Discovery do tego lotu

Misja STS-131 w harmonogramie lotów do ISS oznaczona jako 19A będzie 131 misją wahadłowca, 33 do ISS oraz 38 lotem wahadłowca Discovery. Start wstępnie planowany jest na 18 marca 2010. Głównym ładunkiem Discovery będzie moduł logistyczny Leonardo, będzie to siódmy lot tego modułu. Podczas tej misji planowane są trzy spacery kosmiczne podczas których między innymi zostanie wymieniony zbiornik na amoniak – ATA (Ammonia Tank Assembly). Stary ATA, który znajduje się na elemencie kratownicy S1 został już przygotowany do wymiany podczas trzeciego spaceru kosmicznego misji STS-129.

Skład załogi jest następujący:

  • Dowódca: Alan Poindexter (2 lot: STS-122)
  • Pilot: James Dutton (1 lot)
  • Specjalista misji 1: Richard Mastracchio (3 lot: STS-106, STS-118)
  • Specjalista misji 2: Dorothy M. Metcalf-Lindenburger (1 lot)
  • Specjalista misji 3: Clayton Anderson (2 lot, STS-117/Ekspedycja-15 i 16/STS-120)
  • Specjalista misji 4: Stephanie Wilson (3 lot, STS-121, STS-120)
  • Specjalista misji 5: Naoko Yamazaki – JAXA (1 lot)

Według obecnego planu ma to być ostatni lot wahadłowca z siedmio-osobową załogą, oraz ostatni lot w którym na pokładzie wahadłowca uczestniczą astronauci odbywający swój pierwszy lot w kosmos.

Przygotowania w OPF-3

Wewnątrz OPF-3 (Orbiter Processing Facility Bay 3) zakończył się montaż silników SSME, które po każdym locie są wymontowywane i sprawdzane. Dla tego lotu wybrano silniki o numerach: 2045, 2060 oraz 2054. Zamontowano także przedni panel z silniczkami orientacyjnymi, FCRS (Forward Reaction Control System). Instalacja FCRS nie odbyła się bez problemów. Wkrótce po instalacji okazało się, że istnieje problem z elementami łączącymi FCRS z orbiterem. Cały moduł musiał zostać odinstalowany celem usunięcia usterki. Obecnie jest już ponownie zainstalowany.

Przygotowania w VAB

Wewnątrz High Bay 3 trwa montaż dwóch SRB na platformie startowej MLP. Połączenie zbiornika zewnętrznego z SRB planowany jest na koniec stycznia.

26 grudnia do KSC dotarł zbiornik zewnętrzny oznaczony numerem ET-135. Transport z Nowego Orleanu tradycyjnie odbył się przy pomocy specjalnej barki. ET-135 zostanie wyładowany z barki i przetransportowany do VAB dopiero w przyszłym miesiącu. Wstępnie ta operacja planowana jest na 5-go stycznia.

Źródło: NASA, nasaspaceflight

Montaż lewego silnika SSME (NASA)

Instalacja FCRS (NASA)

Comments are closed.