Rok 2009 w astronautyce: część 2 – Polska

0

W bieżącym roku byliśmy w kraju świadkami wielu wydarzeń związanych z astronautyką. W owym artykule przyjrzymy się im bliżej i jednocześnie postaramy podsumować.

Najważniejszą, wręcz sensacyjną wiadomością ostatniego roku było zaakceptowanie projektu kryjącego się pod roboczą nazwą BRITE PL. 14,2 miliona złotych zostało już przyznane dla Centrum Badań Kosmicznych PAN na budowę dwóch satelitów naukowych. Pierwszy ma zostać wystrzelony w 2012 roku, drugi rok później.

Jednocześnie zaawansowane prace trwają nad studenckim projektem PW-Sat. Satelita testujący nowatorskie metody obniżenia orbity przy pomocy nadmuchiwanego balonu jest budowany przez studentów Politechniki Warszawskiej zrzeszonych w Studenckim Kole Astronautycznym.

Samo SKA jest jednym z najaktywniejszych młodych zespołów w Polsce. Studenci uczestniczą również m.in. w projekcie SCOPE. Eksperyment stabilizowanej kamery przeszedł już etap PDR i CDR. Zostanie on wyniesiony balonem z poligonu położonego niedaleko miasta Kiruna (północna Szwecja) z ramach kampanii REXUS/BEXUS prowadzonej przez Europejską Agencje Kosmiczną.

SKA wraz z Polskim Oddziałem Mars Society uczestniczyła jako jedyny europejski zespół w konkursie University Rover Challange w Stanach Zjednoczonych. Zespół zajął szóste miejsce – co spowodowane było problemami z lotniczą dostawą elementów łazika Skarabeusz. W przyszłym roku zespół wybiera się na następny etap konkursu z nowym łazikiem.

Niestety nieciekawie sytuacja przestawia się z programem PECS (Plan for European Cooperating States) przygotowującym nas do pełnego członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej. W pierwszej połowie roku pojawiła się informacja, że fundusze na PECS w 2009 zostały zamrożone. Była to informacja niepełna. W rzeczywistości Polska zapłaciła jedynie minimalną składkę 1,2 milionów z planowanych 5 milionów Euro. Praktycznie rozpisanie nowych projektów zostało uniemożliwione gdyż fundusze zostały przeznaczone na projekty z poprzedniej puli, które nie zmieściły się w budżecie.

Częściowy sukces odnieśli polscy rakietnicy. We wrześniu odbył się lot RTP2. Na wysokości 420 metrów ważąca ponad 7 kg rakieta rozpadła się po przekroczeniu prędkości dźwięku. Szczegóły na stronie projektu.

Miłośnicy astronautyki spotykali się również osobiście. W ciągu 2009 odbyło się kilka zorganizowanych wydarzeń. Zloty odbyły się w Jaśle pod hasłem Dogonić Kosmos IV, w Toruniu SKA zorganizowała warsztaty o projektowania misji kosmicznych zaś w Gdyni w Akademii Morskiej odbyły się warsztaty środowisk cubesatowych.

Można zatem uznać iż rok 2009 był całkiem ciekawy – jakie zaś są prognozy na 2010? O tym już za dwa dni!

Comments are closed.