61 Virginis i 23 Librae – dwa nowe worki z planetami

0

Serwisy astronomiczne donoszą dziś o odkryciu dwóch ciekawych systemów planetarnych, składających się ze stosunkowo małych planet. Niektóre z tych planet są tylko kilka razy cięższe od Ziemi (kategoria zwana potocznie super-Ziemia), a inne mają masę porównywalną z Neptunem. Ostatnia z planet ma masę podobną do Jowisza

Pierwszy obiekt to nowa egzoplaneta, bardzo podobna do Jowisza. Krąży wokół swej gwiazdy macierzystej, 23 Librae, z czasem około 14 lat po orbicie całkiem podobnej do Jowisza z naszego Układu Słonecznego. Gwiazda macierzysta jest typu G, co oznacza, że jest podobna do naszego Słońca. Wcześniej odkryto w tym układzie jedną egzoplanetę, krążącą bliżej gwiazdy.

Drugi układ to trzy egzoplanety krążące wokół 61 Virginis. Obiekty te otrzymały oznaczenia 61 Vir b, 61 Vir c oraz 61 Vir d i odpowiednio krążą wokół swej gwiazdy macierzystej z czasem 4,2, 38 i 124 dni. Masy minimalne tych planet pozasłonecznych to 5,1, 18,2 i 24 masy Ziemi. Poniżej prezentujemy wizualizację tego układu z porównaniem do naszego Układu Słonecznego. Jak widać nowo odkryte egzoplanety krążą blisko swej gwiazdy macierzystej, która z kolei jest podobna do naszego Słońca. Podobieństwo do naszej Dziennej Gwiazdy pozwala wysnuć wniosek, że warunki na wszystkich z tych obiektów są piekielne.

Gwiazdy macierzyste w obu układach są podobne do naszego Słońca, co poszerza naszą wiedzę na temat tego typu gwiazd – które są wciąż jednym z najpoważniejszych kandydatów do wytworzenia i utrzymania odpowiednich warunków do powstania życia.

Odkrycia zostały dokonane w ramach programu Anglo-Australian Planet Search (AAPS) i są uznawane za szczyt obecnych możliwości detekcyjnych.

Źródło:
UNSW
AAO

Comments are closed.