Słońce budzi się ze snu?

0

Czyżby wzrastała aktywność plamotwórcza naszej Dziennej Gwiazdy? Ostatnio zarejestrowano dwie ciekawe grupy plam słonecznych na Słońcu, z których jedna wydaje się być całkiem aktywna jak na okres minimum. W porównaniu z poprzednimi miesiącami, kiedy to przez wiele tygodni nie zarejestrowano żadnej plamy, jest to duża zmiana.

Obecny, 24. cykl aktywności słonecznej, wykazuje się bardzo niską ilością wytworzonych plam. ‘Oficjalnie’, cykl się rozpoczął się (także z opóźnieniami w porównaniu z wcześniejszymi prognozami) w styczniu 2008 roku. Wtedy to niektóre prognozy zakładały, że aktywność plamotwórcza zacznie szybko rosnąć – a maksimum nastąpi w 2011 lub 2012 roku. Tak się jednak nie stało, o czym wspominaliśmy już w kwietniu (a w późniejszych miesiącach obraz nie uległ znaczącej zmianie – choć w lipcu zaobserwowano jedną większą grupę plam).

W całym 2009 roku (stan na dziś) podczas aż 74% wszystkich dni nie zaobserwowano żadnej plamy. Heliofizycy mieli (i nadal mają!) niemały orzech do zgryzienia – próbując przewidzieć kiedy nastąpi wzrost aktywności oraz maksimum tego cyklu. W tej chwili wydaje się, że nastąpi to w 2013 roku i będzie mniej aktywne od poprzednich. Być może teraz, z końcem roku, aktywność słoneczna wreszcie zaczęła rosnąć.

W czwartym kwartale 2009 roku obserwatorzy zaczęli zgłaszać rosnącą średnią ilość zaobserwowanych plam, co może być pierwszym sygnałem budzącej się aktywności słonecznej. W grudniu natomiast pojawiło się kilka rozbłysków słonecznych klasy C oraz nieco większe grupy plam. Wreszcie, 15 grudnia pojawiła się dość ciekawa grupa plam, nazwana 1035. Ta grupa wytworzyła się po północnej stronie hemisfery naszej Dziennej Gwiazdy.  Grupa 1035 jest o tyle ciekawa, ponieważ należy do nowego cyklu i wytworzyła się na północ od wcześniej już istniejącej grupy (zwanej 1034) – grupy na Słońcu tworzą się raczej ‘w jednej linii’, równolegle do równika słonecznego. Ponadto, grupa bardzo szybko się rozbudowała i zaczęła wytwarzać rozbłyski. Największy z nich – klasy C4 – został wytworzony 16 grudnia o godzinie 02:20 CET. W chwili obecnej grupa może wyzwolić jeszcze silniejszy rozbłysk – klasy M.

Oczywiście – parafrazując – jedna aktywna grupa maksimum nie czyni. Obecny wzrost aktywności może się okazać jedynie kaszlnięciem naszej Dziennej Gwiazdy. Dlatego warto obserwować Słońce w ciągu najbliższych miesięcy – możliwe, że aktywność nadal będzie rosła.

Źródło – opracowanie własne oraz następujące linki:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=10079.0
(jak obserwować Słońce? – poradnik)
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=16117.0
(aktualnie na Słońcu – IV kwartał 2009 roku)
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17917
(aktualnie na Słońcu – wątek zbiorczy na forum A-F)

Comments are closed.