OSIRIS-REx – dużo materii organicznej na Bennu!

0

Podsumowanie badań próbek materii z planetoidy Bennu.

Materia z planetoidy Bennu zawiera dużo związków organicznych oraz… ślady obecności słonej wody.

Zasobnik sondy OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification and Security – Regolith Explorer) powrócił na Ziemię 24 września 2023 roku. Przed lądowaniem kapsuły powrotnej było pewne, że sonda zebrała znacznie więcej materii z planetoidy 101955 Bennu niż zakładano w planach misji. Dlatego też naukowcy czekali na pierwsze spojrzenie do wnętrza zasobnika sondy OSIRIS-REx.

Jeszce w październiku 2023 roku NASA zaprezentowała pierwsze spojrzenie do zasobnika sondy OSIRIS-REx. Na zdjęciach można zobaczyć dużą liczbę różnej wielkości ziarenek materii z planetoidy Bennu. Co ciekawe, poza różnymi rozmiarami, materia nie wydaje się być jednorodna – zauważono jaśniejsze i ciemniejsze ziarenka jak i części poszczególnych ziarenek.

Dwudziestego dziewiątego stycznia 2025 roku NASA zaprezentowała wyniki analiz materii z planetoidy Bennu. W środku różnych ziarenek znaleziono dużo związków organicznych a także ślady dawnej obecności słonej wody. Łącznie udało się zidentyfikować 14 podstawowych aminokwasów białkowych w próbkach materii z Bennu (ziemskie życie składa się z 20 podstawowych aminokwasów białkowych). Ponadto, znaleziono także pięć podstawowych zasad azotowych nukleotydów, która na Ziemi są ważne dla życia. Wykryto także stosunkowo dużą ilość amoniaku w materii tej planetoidy.

Materia z planetoidy Bennu / Credits – NASA Goddard

Co ciekawe, udało się także znaleźć 11 minerałów, które zwykle powstają w obecności słonej wody. Te minerały tworzą “solanki”, których pokłady znaleziono w naszym Układzie Słonecznym – m.in. na Ceres czy na Enceladusie.

Planetoida Bennu jest jednym z najbardziej “prymitywnych” obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Oznacza to, że w młodym Układzie Słonecznym znajdowało się dużo małych obiektów zawierających związki organiczne potrzebne do powstania życia. To właśnie dzięki takim planetoidom jak Bennu nasza Ziemia pozyskała potrzebną materię, z której wykształciło się życie. Jednocześnie, to także mocna wskazówka, że życie w naszym Układzie Słonecznym może się skrywać i w innych miejscach. Przykładowo, niedawno łazik Perseverance znalazł ciekawe ślady w skałach na Marsie, zaś wewnątrz Enceladusa znajduje się ocean pełen fosforanów. W tych i wielu innych globach Układu Słonecznego może się skrywać proste życie… czekające na odkrycie.

Spojrzenie na planetoidę Bennu z odległości około 80 km / Credits - NASA's Goddard Space Flight Center/University of Arizona
Spojrzenie na planetoidę Bennu z odległości około 80 km / Credits – NASA’s Goddard Space Flight Center/University of Arizona

(NASA)

Comments are closed.