OSIRIS-REx – NASA potwierdza zebranie próbek

0

Wieczorem dwudziestego trzeciego października NASA potwierdziła zebranie próbek materii z powierzchni planetoidy Bennu. Próbek zebrano więcej niż się spodziewano! Pojawiły się też pewne problemy z zasobnikiem materii.

Sonda Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer (OSIRIS-REx) dotarła do planetoidy 101955 Bennu 3 grudnia 2018 roku. Przez kolejne miesiące sonda fotografowała tę planetoidę, dokonując różnych odkryć, w tym wody. Podstawowym celem misji OSIRIS-REx jest zebranie minimum 60 gramów materii z powierzchni planetoidy i sprowadzenie tej próbki na Ziemię.

Mechanizm pobrania próbek zastosowany w sondzie OSIRIS-REx / Credits – OSIRIS-REx Mission

W nocy z 20 na 21 października 2020 (czasu europejskiego) nastąpiła próba pozyskania próbek materii planetoidy. Na miejsce wybrano lądowisko o nazwie Nightingale. Przez kolejne kilkadziesiąt godzin trwała szczegółowa analiza przeprowadzonego pobrania próbek.

Jak dużo materii z planetoidy Bennu udało się zebrać?

Jak udało się pobranie próbek? Dwudziestego trzeciego października wieczorem (czasu europejskiego) NASA poinformowała, że sonda OSIRIS-REx z pewnością zebrała pewną ilość materii z lądowiska Nigthingale. Naukowcy uważają, że zebrano znacznie więcej materii niż wspomniane 60 gramów. Okazuje się, że materii jest tak dużo, że prawdopodobnie nie udało się zamknąć diafragmy, która miała odizolować zebraną materię. Uzyskane zdjęcia sugerują, że doszło do pewnej ucieczki materii z zasobnika, który przyłożono do powierzchni planetoidy. Naukowcy uważają, że utracono w ten sposób około 5 gramów materii. Prędkość ucieczki cząstek to około centymetr na sekundę.

Zdjęcie zasobnika z materią z planetoidy Bennu - widoczne są uciekające cząstki / Credits - NASA/Goddard/University of Arizona
Zdjęcie zasobnika z materią z planetoidy Bennu – widoczne są uciekające cząstki / Credits – NASA/Goddard/University of Arizona

Naukowcy uważają, że zasobnik zanurzył się na głębokość nawet rzędu kilkudziesięciu centymetrów. Naziemne testy wykazały, że taka głębokość zanurzenia jest najbardziej optymalna. Porównując te testy z danymi z misji wynika, że prawdopodobnie udało się zebrać około 400 gramów materii – lub nawet więcej. Jest to duży sukces misji OSIRIS-REx.

Szybkie decyzje – pożegnanie z Bennu

Zespół misji OSIRIS-REx postanowił szybko wykonać procedurę umieszczenia zasobnika z materią planetoidy Bennu do bezpiecznej pozycji w kapsule powrotnej. W tej pozycji zasobnik nie będzie już mógł “rozsiewać” żadnych cząstek materii. Zajmie to prawdopodobnie kilka dni (z wysoką ostrożnością ruchów). W międzyczasie prowadzone są działania, które ograniczą ryzyko dalszej utraty materii z zasobnika.

Ponadto, OSIRIS-REx oddala się od Bennu, aktualnie z prędkością około 40 cm/s. To oddalanie się nie zostanie zatrzymane aż do wykonania odpalenia silniczków sondy na rozpoczęcie podróży powrotnej do Ziemi, co planowane jest na marzec 2021. Wstępne wyliczenia sugerują, że wówczas OSIRIS-REx znajdzie się w odległości około 4 tysięcy kilometrów od Bennu. Oznacza to, że faza bezpośrednich obserwacji planetoidy Bennu właśnie dobiegła końca – zebrana materia jest zbyt cenna by wykonywać inne badania tego ciekawego obiektu.

Misja OSIRIS-REx jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(At, PFA)

Comments are closed.