OSIRIS-REx: kapsuła na Ziemi!

0

Udane lądowanie kapsuły z materią z planetoidy Bennu.

Dwudziestego czwartego września na Ziemię powróciła kapsuła z cennymi próbkami materii z planetoidy Bennu.

Sonda Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer (OSIRIS-REx) dotarła do planetoidy 101955 Bennu 3 grudnia 2018 roku. Przez kolejne miesiące sonda fotografowała tę planetoidę, dokonując różnych odkryć, w tym wody. Podstawowym celem misji OSIRIS-REx jest zebranie minimum 60 gramów materii z powierzchni planetoidy i sprowadzenie tej próbki na Ziemię.

Po udanym zbadaniu z bliska planetoidy Bennu i udanym zebraniu próbek materii, 10 maja 2021 sonda OSIRIS-REx uruchomiła swoje silniki i rozpoczęła podróż powrotną w kierunku Ziemi. Lądowanie zasobnika nastąpiło 24 września 2023, około 16:50 CEST na poligonie w stanie Utah w USA. Lądowanie przebiegło perfekcyjnie i bardzo szybko do zasobnika dotarły śmigłowce.

Lądowanie zasobnika z materią z planetoidy Bennu – 24.09.2023 / Credits – NASA

W ciągu 90 minut od lądowania próbki znalazły się w „przejściowym” pomieszczeniu typu „clean room”. Próbki w tamtym miejscu są w atmosferze azotu, tak, aby wilgoć ani tlen się nie znalazły w materii. Ustalone zostanie także jak dużo materii udało się pozyskać – wstępne szacunki to około 250 gramów – mniej więcej 4-5 razy więcej niż planowano!

Misja OSIRIS-REx jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

Comments are closed.