Dwa wrześniowe spacery kosmiczne

0

Na początku września na orbicie przeprowadzono dwa spacery kosmiczne.

Pierwszego i drugiego września doszło do dwóch spacerów kosmicznych: chińskiego i rosyjskiego.

Pierwszy spacer misji Shenzhou-14, pełen “pierwszych razów”

Pierwszego września doszło do pierwszego spaceru misji Shenzhou-14. W przestrzeń kosmiczną wyszli “tajkonauci” Chen Dong oraz Liu Yang, dla których był to pierwszy spacer kosmiczny (EVA).

Ten spacer kosmiczny wykonano z pokładu chińskiej stacji kosmicznej, do której pod koniec lipca dołączono moduł Wentian. Spacer trwał 6 godzin i 7 minut i został wykonany ze śluzy modułu Wentian (po raz pierwszy skorzystano z tej śluzy).

Pierwszy spacer misji Shenzhou-14 / Credits – CGTN

Dodatkowy spacer VKD-54a

Drugiego września z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przeprowadzono “dodatkowy” rosyjski spacer kosmiczny o oznaczeniu VKD-54a. W trakcie tego spaceru dokończono prace ze skróconego spaceru z dnia 17 sierpnia – tamte prace na zewnątrz ISS przerwano, gdy w skafandrze jednego z kosmonautów pojawiły się problemy z zasilaniem. Podobnie jak w sierpniu, w tym spacerze wzięli udział kosmonauci Denis Matwiejew oraz Oleg Artiemjew. Spacer trwał 7 godzin i 47 minuty – wszystkie zaplanowane prace zostały wykonane.

Spacer VKD-54a / Credits – NASA TV

Łącznie w 2022 roku wykonano już 9 spacerów kosmicznych. Co ciekawe, odmiennie niż w większości poprzednich lat, najwięcej spacerów (sześć) wykonano w rosyjskich skafandrach kosmicznych – ma to oczywiście związek z przyłączeniem modułu MLM Nauka do ISS (co nastąpiło w lipcu 2021).

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.