Przerwany spacer VKD-54

0

Problemy techniczne w jednym ze skafandrów.

Siedemnastego sierpnia podczas rosyjskiego spaceru kosmicznego VKD-54 wystąpiły problemy w jednym ze skafandrów. W efekcie spacer kosmiczny został przerwany.

Dwudziestego pierwszego lipca 2022 z rosyjskiego segmentu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wykonano spacer o oznaczeniu VKD-54. Spacer wykonali Rosjanin Oleg Artiemjew i Włoszka Samantha Cristoforetti. Celem tamtego spaceru były prace przy ramieniu ERA, który dotarł do ISS wraz z modułem Nauka.

Siedemnastego sierpnia z pokładu ISS został wykonany kolejny rosyjski spacer kosmiczny. Co ciekawe, ten spacer także miał oznaczenie VKD-54 (a nie VKD-55 czy “VKD-54a”, jak sugerowały różne źródła). Celem tego spaceru było także wykonanie zadań przygotowujących ramię robotyczne ERA do prac na ISS. Spacer rozpoczął się 17 sierpnia tuż przed godziną 16:00 CEST. W przestrzeń kosmiczną wyszli rosyjscy kosmonauci Denis Matwiejew oraz Oleg Artiemjew.

Zapis spaceru VKD-54 / Credits – NASA TV

Od około godziny 18:10 CEST w skafandrze Artiemjewa zanotowano fluktuacje napięcia. Kontrola misji postanowiła wysłać Artiemjewa z powrotem do śluzy Poisk, gdzie kosmonauta miał podpiąć swój skafander do zasilania z ISS. Kosmonauta powrócił do modułu Poisk około godziny 18:30 CEST. Tuż po godzinie 19:00 CEST kontrola misji zadecydowała o przerwaniu spaceru. Spacer ostatecznie trwał cztery godziny i jedną minutę.

Choć Artiemjew nie znajdował się w niebezpieczeństwie ten spacer kosmiczny wyraźnie pokazuje, że misje kosmiczne, jak i poszczególne elementy załogowych wypraw w przestrzeń kosmiczną są zawsze ryzykowne. W najbliższych dniach kosmonauci wykonają szczegółowy przegląd skafandra użytego przez Artiemjewa i ustalą przyczyny problemów z zasilaniem. Spacer VKD-54 prawdopodobnie zostanie wykonany jeszcze “po raz trzeci”, czyli potrzebne będzie dokończenie prac.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.