Statystyki satelitów Starlink (grudzień 2021)

0

Informacje na temat stanu sieci satelitów Starlink.

Jakie są statysyki sieci satelitów Starlink? Ile satelitów wystrzelono? Ile z nich pełni funkcje w ramach konstelacji Starlink?

Od maja 2019 rok u firma SpaceX umieszcza swoją megakonstelację satelitów Starlink na orbicie. Docelowo przynajmniej 12 tysięcy satelitów Starlink ma się znaleźć na orbicie, choć firma SpaceX zgłosiła chęć umieszczenia nawet i kolejnych 30 tysięcy satelitów tej konstelacji. Jest to wartość porównywalna z całkowitą ilością wszystkich obiektów, jakie obecnie znajdują się na różnych orbitach wokół Ziemi, włączając w to większe “śmieci kosmiczne”.

Do 2 grudnia 2021 firma SpaceX przeprowadziła łącznie 32 dedykowane starty dla satelitów Starlink. Starty odbywały się z wyrzutni na Florydzie (LC-39A i LC-40) jak również z bazy Vandenberg w Kalifornii. Od września 2021 SpaceX umieszcza na orbicie satelity wersji 1.5.

Start satelitów Starlink z 2 grudnia 2021 / Credits – SpaceX

Najbardziej aktualne statystyki satelitów Starlink (stan na 14 grudnia 2021) są następujące:

  • 1892 satelity wystrzelone
  • 1753 satelity na orbicie (pracujące i nie pracujące, w tym naturalnie obniżające swoje orbity)
  • 1729 satelity na orbicie funkcjonujące (co oznacza także ich stopniowe wycofywanie ze służby)
  • 1467 satelity funkcjonujące w ramach konstelacji Starlink

Łącznie zatem 77,5% wystrzelonych satelitów wypełnia swoją służbę. Powyższe wartości są ciekawe z perspektywy zarządzania wielką konstelacją satelitów i pewnym “spojrzeniem w przyszłość”, gdy inne firmy – nie tylko SpaceX – będą wprowadzać i użytkować własne satelity.

Dyskusja na temat satelitów Starlink jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, S-X)

Comments are closed.