Nieudany debiut Nuri (KSLV-II)

0

Korea Południowa przeprowadziła “prawie udany” start rakiety orbitalnej Nuri (KSLV-II).

Południowokoreańska rakieta Nuri (KSLV-II) wystartowała 21 października 2021 tuż po godzinie 10:00 CEST z wyrzutni Naro, położonej w prowincji Jeolla Południowa. Ładunkiem w tym locie był nieaktywny symulator masy. Rakieta Nuri miała wynieść ten nieaktywny symulator masy na orbitę heliosynchroniczną SSO o wysokości około 700 km.

Praca pierwszego i drugiego stopnia przebiegła prawidłowo. Również odrzucenie osłon aerodynamicznych i zapłon trzeciego stopnia przebiegł prawidłowo.

Następnie, przez kolejne kilkadziesiąt minut oficjalne źródła południowokoreańskie nie przekazywały żadnych informacji. Wreszcie, tuż przed 12:00 CEST prezydent Korei Południowej poinformował, że ten start zakończył się “pół-sukcesem”.

Nieoficjalne źródła podają, że praca trzeciego stopnia zakończyła się zbyt szybko. Zamiast 521 sekund, trzeci stopień pracował przez 475 sekundy. Następnie, doszło do uwolnienia ładunku.

Ten start rzeczywiście można uznać za “pół-udany”. Praktycznie każdy element rakiety funkcjonował prawidłowo, co jest dobrym prognostykiem przed kolejną próbą tej rakiety. Drugi start rakiety Nuri (KSLV-II) planowany jest obecnie na maj 2022.

(PFA)

Comments are closed.