Prezes POLSA Grzegorz Wrochna Ambasadorem Polski w kategorii Nauka

5

Aż 5  z 10 nominowanych w kategorii nauka w konkursie KGHM Ambasador Polski zajmuje się kosmosem. To wielki sukces polskiego sektora kosmicznego – powiedział prezes Wrochna 15 października br. w Warszawie odbierając nagrodę KGHM Ambasador Polski w kategorii nauka. Wyróżnienie wręczył Piotr Dardziński, prezes Sieć Badawcza Łukasiewicz.  

Plebiscyt Ambasador Polski 2021 KGHM służy wyróżnieniu wybitnych osób, które w różnych obszarach pokazują globalnie, że Polska jest krajem ludzi z ogromną pasją i zaangażowaniem. Jak co roku wśród nominowanych znalazło się kilkadziesiąt osób, w tym osiągających sukcesy naukowców, przedstawicieli szeroko rozumianej kultury oraz sportowców.

Nagrody przyznano w kilku kategoriach. W kategorii „Nauka” nagrodzony został profesor Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. W uzasadnieniu podkreślono zasługi profesora dla rozwoju wiedzy fizycznej, a także promocji polskiej nauki na świecie.

Mamy już 5 satelitów na orbicie, a ponad 80 instrumentów stworzonych przez Polaków brało udział w  największych misjach kosmicznych. Aż 350 firm współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną a ponad 150 przygotowuje własne europejskie projekty. Cały polski sektor kosmiczny jest już dziś ambasadorem Polski – podkreślił prezes Wrochna odbierając wyróżnienie. 

W kategorii „Sport” wyróżniona została reprezentacja Polski w AMP futbolu. Drużyna w tym roku zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy. 

Kategoria „Kultura” to z kolei triumf Wiesława Dudka, polskiego tancerza baletowego. Kapitału konkursu doceniła jego wkład w rozsławianie polskiego tańca na całym globie.

W ramach nagród Ambasador Polski 2021 przyznano także Nagrodę Specjalną dla Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. 

Przyznana została również Nagroda Publiczności. Głosujący w plebiscycie KGHM przyznali to wyróżnienie polskim strażakom walczącym z pożarami w Grecji

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy 🙂

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą MRiT, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą. POLSA prowadzi również działania związane z informacją i edukacją nt. wykorzystania technologii satelitarnych (m.in. nawigacji, obserwacji i komunikacji) w gospodarce, administracji i w życiu codziennym. 

5 komentarzy

  1. Serdeczne gratulacje dla Pana Prezesa oczywiście, ale czy tak przy okazji można zapytać, co się obecnie dzieje z kolejnym projektem Krajowego Programu Kosmicznego? Tym opublikowanym w wakacje do konsultacji, z terminem na uwagi w połowie sierpnia (mamy połowę października)? Bo jakoś ostatnio cisza w temacie?