Wersja “0.8” Krajowego Programu Kosmicznego 2021

5

Nowa wersja KPK udostępniona.

Na rządowych stronach pojawił się projekt Krajowego Programu Kosmicznego w wersji “0.8”. Co można w nim znaleźć?

MRPiT zachęca do składania uwag i komentarzy w sprawie tego programu. Uwagi można przesyłać na adres: prekonsultacjekpk@mrpit.gov.pl do 16 sierpnia 2021 r.

Krajowy Program Kosmiczny (KPK) ma być “narzędziem”, który pozwoli na osiągnięcie celów z przyjętej w 2017 roku Polskiej Strategii Kosmicznej (PSK). Niestety, jak na razie nie udało się zatwierdzić KPK – sytuacja trwa już kilka lat. Pod koniec 2020 roku poprzedni projekt KPK został odrzucony i rozpoczęły się prace nad nową wersją tego Programu.

Dwudziestego trzeciego lipca 2021 na stronach rządowych pojawiła się wersja “0.8” najnowszego projektu KPK. Ten KPK ma objąć lata 2021 – 2026. Dokument jest opatrzony znakiem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT). W tej wersji znajdują się cztery Priorytety działań:

 • Priorytet I: Budowa zdolności konstruowania i wynoszenia obiektów kosmicznych
 • Priorytet II: Budowa Systemu Satelitarnej Obserwacji Ziemi MikroGlob
 • Priorytet III: Budowa Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej (NSIS)
 • Priorytet IV: Rozbudowa Narodowego System Bezpieczeństwa Kosmicznego

Skąd finansowanie na KPK? W tej wersji dokumentu wyszczególniono trzy źródła finansowania:

 • Środki budżetu państwa, w tym z części budżetu państwa poszczególnych ministrów, zaangażowanych w realizację Programu
 • Środki Unii Europejskiej, np.: Unijny program kosmiczny, Horyzont Europa
 • Śródki Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności;

Łączny zakładany budżet na lata 2021 – 2026 jest na poziomie 2568,87 M PLN.

W najbliższych tygodniach ta wersja KPK będzie przedmiotem dyskusji i analiz różnych polskich środowisk związanych z branżą kosmiczną. Z uwagi na szerokie ambicje polskich podmiotów można założyć, że “nie wszystkim” ta wersja KPK się spodoba i niektóre branże lub nisze będą uznawać się za pominięte.

Warto zauważyć, że w tym KPK wyraźnie zauważono potrzebę zbudowania krajowego systemu obserwacji Ziemi (EO) – jest to Priorytet II oraz powiązany z nim Priorytet III. Te dwa Priorytety oznaczają zarówno wypracowanie technologii jak i zbudowanie systemu satelitarnego oraz korzystanie z danych obserwacyjnych. Ciekawą sprawą jest także dołączenie danych radarowych SAR do tego systemu.

Link do strony MRPiT.

Link do wersji “0.8” dokumentu KPK.

Dyskusja na temat KPK na Polskim Forum Astronautycznym.

(GOV.PL, PFA)

5 komentarzy

 1. Lukasz niosący kasztany on

  Przejrzałem Program.
  Czy mógłbym prosić o wszystkie programy finansowane przez NCBiR dotyczące kosmosu, chciałbym zrobić sobie analizę pod tym kątem.

  Moje pierwsze wnioski są takie
  – przez poprzednie 5 lat POLSA tak naprawdę nic nie zrobiła.
  – w obecnym programie nie ma żadnej najprostszej misji naukowej.
  – TO na swój sposób program MINIMUM, w dużym stopniu zależny od MON
  – nie było nic o Artemis (albo mi coś umknęło)

 2. Przyznam szczerze że mnie najbardziej intryguje załącznik z rozpiską finansową – są tam wpisane naprawdę znaczne kwoty na kosmos (w tym składkę do ESA na niektóre programy opcjonalne) z budżetów poszczególnych resortów. Nie tylko “tradycyjnych” tj. MR, MNiSW i MON ale też rolnictwa, MSWiA czy KPRM. To jest wzrost nakładów na kosmos o kilka razy w stosunku do obecnej sytuacji – pytanie na ile to realne?

  I drugie pytanie co z innymi programami opcjonalnymi ESA, w których Polska uczestniczy, np. EO czy SSA? W KPK składki na nie nie podano – czy będzie płacona dodatkowo spoza tego budżetu (co oznacza jeszcze więcej kasy na kosmos – to byłaby doskonała wiadomość, ale czy prawdziwa?) czy PL zrezygnuje z udziału w programach opcjonalnych pominiętych w KPK?

  • Warto zauważyć, ze w niektórych programach podwyższenie składki w programach opcjonalnych w 2022 roku jest trudne. Nie jest tak ze można zmieniać programy kiedy i jak się chce na to potrzeba zgody innych państw w programie, a o to może być trudno gdyż 2022 rok to rok Rady Ministerialnej.

 3. Pominięto całkowicie eksplorację, nowe sektory gospodarki kosmicznej jak wydobywanie surowców z Księżyca i asteroid, kwestii osadnictwa i budowy struktur na powierzchni czy orbitalnych, pojazdów księżycowych itd. Całkowicie zignorowano robotykę (chociaż przez lata mówiono ze to polska specjalizacja), zapomniano o mechanizmach wsparcia przedsiębiorców – funduszy inwestycyjnych. Nie wspomniano o zasadach gdzie przemysł a gdzie nauka nie nadano limitów programowych (np. przemysł/nauka 75/25%), Nawet zwykle powielenie tego co robi ESA (tematyczne) byłoby bardziej odkrywcze. Znowu program z 10 koszykami finansowymi, MRPiT, MON, MEiN – może państwo polskie w końcu zdecyduje kto odpowiada za kosmos. Ten model był ćwiczony od wejścia do ESA i dalej kosmos obrabia rownolegle 10 ministerstw i POLSA, i tak dalej przez 5lat?, nie znam drugiego takiego obszaru gdzie jest tylu urzędników. Doświadczenie uczy ze to się nie sprawdza ale my brniemy dalej w ten sam schemat. Miałaby tez identyfikacja technologii (PSK) – gdzie to jest? Jakie analizy stoją za tym dokumentem? Czy nie jest tak ze każdy napisał co chce? jak i dlaczego dobierano skład do gremium piszącego KPK, dlaczego powpisywano niektóre z programow ESA a inne całkowicie zignorowano – przecież kilka z nich jest pisanych pod znana z góry instytucje (jeden instytut naukowy!, o wątpliwej renomie inżynieryjnej). W jaki sposób będzie się dbało o jakoś prac? Czy i kto będzie spacyfikował? Jakie są mechanizmy kontrolne? Czy znowu będzie tak ze pieniądze trafia do tych co zawsze …

 4. Dlaczego ta strategia nie obejmuje rozwoju naturalnych polskich branż gospodarki z rozszerzeniem kosmicznym? Jak dla mnie to wersja żałosna, minimalistyczna nie pod względem zasobów, ale szans, które stwarza wieloletnie doświadczenie w wielu branżach na Ziemi.