Galileusz. Heretyk, który poruszył Wszechświat – konkurs!

3

Odpowiedz na pytanie konkursowe i wygraj egzemplarz książki – Galileusz. Heretyk, który poruszył Wszechświat.

GALILEUSZ był jednym z najświatlejszych umysłów renesansowej Europy. Skonstruował termometr i mikroskop. Jako jeden z pierwszych posługiwał się teleskopem – odkrył dzięki temu kilka księżyców Jowisza czy pierścienie Saturna. Jego odkrycia były jednak nie w smak Kościołowi. Galileusz toczył spory ze Świętą Inkwizycją, która zakazywała głoszenia herezji. Florencki uczony został zmuszony do wyrzeknięcia się swoich tez i uznania za prawdziwe teorii, które głosił Kościół. Dopiero po niemal czterystu latach hierarchowie przeprosili za proces i prześladowania wielkiego uczonego.

„Ja, Galileo, syn świętej pamięci Vincenza Galilei z Florencji, w wieku siedemdziesięciu lat postawiony przed sądem, klęcząc przed wami, najdostojniejsi i najczcigodniejsi kardynałowie inkwizytorzy przeciwko heretycznemu zgorszeniu chrześcijaństwa, mając przed oczyma i dotykając dłońmi Świętych Ewangelii, przysięgam, że zawsze wierzyłem, i wierzę teraz, i z Bożą pomocą będę wierzył w przyszłości we wszystko, co święty i apostolski Kościół utrzymuje, co głosi i czego naucza”.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy odpowiedzieć na pytanie – Gdyby Galileusz żył w naszych czasach, na czym byłyby skupione jego badania? Odpowiedzi można udzielać na naszym fanpage’u na Facebook’u pod postem konkursowym lub na adres e-mail kontakt@kosmonauta.net wpisując w tytule: Galileusz – konkurs. Nagrodzimy najbardziej kreatywne odpowiedzi. Konkurs trwa do 10.08.2021r. Zwycięzców ogłosimy na naszym fanpage’u do 17 sierpnia br.

3 komentarze

  1. Co Wy p*****, sorry, ale powielanie bzdur nie przystoi poważnemu serwisowi.
    Galileusz wydał dzieło 3-tomowe. Tylko w trzecim tomie odnosił się teorii kopernikańskiej i to w dodatku posługując się błędnym dowodem (faz na Księżycu). Pozostał dwa tomy to dzieło ewidentnie mieszające w sprawach teologicznych, do których Galileusz nie miał uprawnienia. Galileusz za opublikowanie takie nieodpowiedzialnego dzieła został skazany na “straszliwą” karę – raz w tygodniu odmawianie brewiarza, przez 2 lata – co z własnej woli kontynuował do śmierci. Proszono go też aby na czas rozprawy nie opuszczał miasta. To wszystko. Co więcej miał możliwość kontynuowania badań. Sprawę stawia się na głowie i miesza ludziom w głowach – i jak widać Wy też przykładacie do tego rękę.

    • ERGO SUM—– Inkwizycja skutecznie blokowała w średniowieczu postępy Nauki na wszystkich Europejskich Uniwersytetach. dowodem na to jest Galileusz zmuszony do wypowiedzenia tego tekstu przed niby Świętą Inkwizycją. Kościół w tedy obawiał się obniżenia wiarygodności tez które głosił ,a przez to brak wpływów kasy od Rządzących w tedy Królów i Książąt .Inkwizycja doprowadziła do zastoju Nauki i odkryć ( na 350 lat ) na Uniwersytetach Europy . Postęp Techniczny i Naukowy się zatrzymał na te lata. Jak by nie Kościół ,to Ludzkość była by na Marsie już w XX-w.