Cienie księżycowego bieguna południowego

0

Dzięki danym z misji LRO możliwe było stworzenie ciekawego obrazu cieni wokół bieguna południowego Księżyca.

Prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych lat człowiek powróci na Księżyc. Docelowo na Srebrnym Globie powstanie pierwszy przyczółek bazy załogowej (Artemis Base Camp). Ta stacja znajdzie się prawdopodobnie w okolicach południowego bieguna naszego naturalnego satelity. Dlaczego właśnie tam?

Dzięki sondzie Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) wiemy już, że we wnętrzu wielu wiecznie zacienionych kraterów na obszarach biegunowych znajduje się lód wodny. Wiadomo także, że wnętrza niektórych z tych kraterów są najchłodniejszymi miejscami w Układzie Słonecznym. Woda znajdująca się we wnętrzu tych zacienionych kraterów może być wykorzystana dla potrzeb misji załogowych, m.in. do produkcji paliwa. W ten sposób eksploracja Srebrnego Globu może być (nieco) prostsza i (nieco) mniej zależna od dostaw z Ziemi.

Poniższa animacja powstała dzięki danym z sondy LRO. Prezentuje ona cienie wokół księżycowego bieguna południowego.

Cienie w pobliżu księżycowego bieguna południowego / Credits – NASA Goddard

Misja amerykańskiej sondy LRO rozpoczęła się 18 czerwca 2009 roku startem z wyrzutni LC-41 na Florydzie. 23 czerwca 2009 LRO wszedł na orbitę Księżyca, a 15 września rozpoczął obserwacje naszego naturalnego satelity.

(NASA)

Comments are closed.