ZEA i Chiny na orbicie Marsa

0

Misje Al Amal (Hope) i Tianwen 1 dotarły do orbity Czerwonej Planety.

W lutym 2021 roku do Marsa zbliżyły się trzy pojazdy kosmiczne: jeden zbudowany dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA/UAE), jeden chiński i jeden amerykański. Wejście dwóch pierwszych pojazdów na orbitę Czerwonej Planety nastąpiło 9 i 10 lutego 2021.

Pierwszy Hope

Orbiter Hope ( مسبار الأمل‎, Al Amal) został wykonany przez Agencję Kosmiczną Emiratów Arabskich wraz z Uniwersytetem Colorado Boulder, Uniwersytetem stanu Arizona oraz Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley. Głównym celem tego orbitera jest badanie atmosfery Marsa. Badacze mają nadzieję, że dzięki temu poznamy proces, przez który czerwona planeta traci wodór oraz tlen. Jest on wyposażony w dwa spektrometry oraz kamerę.

Hope wszedł na orbitę Marsa 9 lutego 2021 roku. Odpalenie silniczków sondy nastąpiło o 16:30 CET.

Wejście Hope na orbitę Marsa / Credits – : UAE Space Agency(UAESA)/Mohammed bin Rashid Space Centre

Dla ZEA wejście Hope na orbitę Marsa jest z pewnością powodem do dumy – stało się to przed innymi państwami, takimi jak Japonia (nieudana misja Nozomi, koniec lat 90. XX wieku) czy Chiny (misja Yinghuo-1 wraz z rosyjskim Fobos-Grunt utknęła na orbicie okołoziemskiej).

Chińska druga próba

Wyprawa Tianwen-1 jest drugą próbą dotarcia Chin do Czerwonej Planety. Pierwsza, nieudana próba z listopada 2011 (Yinghuo-1) była głównie spowodowana problemami rosyjskiej misji Fobos-Grunt, do której ten chiński pojazd był przyłączony. Pojazd został wystrzelony 23 lipca 2020.

Wejście na orbitę Czerwonej Planety nastąpiło 10 lutego 2021 po godzinie 13:00 CET.

Nazwa Tianwen-1 oznacza w wolnym tłumaczeniu „pytania do niebios” i pochodzi z wiersza o tej samej nazwie, autorstwa Qu Yuana (około 340-278 p.n.e.).

Tianwen-1 to nie tylko orbiter – oprócz niego w kierunku Marsa podąża lądownik oraz łazik, którego imię nie zostało jeszcze wybrane. Wejście lądownika wraz z łazikiem w atmosferę Marsa powinno nastąpić w maju.

Animacja prezentująca lądownik i łazik misji Tianwen-1 / Credits – The Paper 澎湃新闻

Czekając na Perseverance

W drodze do Marsa jest jeszcze łazik Mars 2020 Perseverance. Jego wejście w atmosferę Czerwonej Planety zaplanowano na 18 lutego. W przypadku łazika Mars 2020 nie zaplanowano wcześniejszego wejścia na orbitę Marsa – pojazd “zderzy się” bezpośrednio z atmosferą tej planety.

Animacja lądowania łazika Mars 2020 / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

Lądowanie łazika Mars 2020 jest bardzo podobne do tego, które w sierpniu 2012 wykonał łazik Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity. Dzięki kilku etapom lądowania możliwe będzie posadzenie łazika w wyznaczonym terenie – w tym przypadku jest to krater Jezero.

`Wnętrze krateru Jezero wraz z dwoma kanałami "wpływającymi" do tego krateru / Credits - NASA
Wnętrze krateru Jezero wraz z dwoma kanałami “wpływającymi” do tego krateru oraz zaznaczoną elipsą lądowania Mars 2020 / Credits – NASA

Misja Hope jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Misja Tianwen-1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Misja Mars 2020 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.