ZEA zbuduje śluzę dla Gateway

1

Ważny krok i ważny moduł.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zbudują moduł-śluzę dla stacji Gateway.

Centrum Mohammed bin Rashid Space Centre (MRSC) ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) poinformowało wraz z NASA w dniu 7 stycznia 2023 o budowie modułu-śluzy dla stacji Gateway.

ZEA ma zbudować moduł-śluzę zarówno dla astronautów jak i szeroko pojętej nauki. Na zaprezentowanych grafikach pierwszej koncepcji można zobaczyć dość duży podłużny moduł. Ten moduł jest na tyle duży, że wewnątrz może się znaleźć kilku astronautów.

Grafika ze stycznia 2024, prezentująca wstępną wizję modułu-śluzy dla Gateway / Credits – MRSC

Wcześniejsze koncepcje współpracy przy stacji Gateway (przed 2022 rokiem) prezentowały rosyjski moduł-śluzę z kilkoma węzłami. Oczywiście, tego typu współpraca aktualnie nie jest możliwa – zarówno z uwagi na kwestie polityczne (przede wszystkim agresja Rosji na Ukrainę) jak i postępujący upadek rosyjskiego sektora kosmicznego.

Jedna z wizji stacji LOP-G (Gateway) - grafika z 2019 roku / Credits - NASA
Jedna z wizji stacji LOP-G (Gateway) – grafika z 2019 roku / Credits – NASA

Ponadto, w przyszłości astronauta ZEA wejdzie w skład załogi, która poleci na stację Gateway w ramach jednej z późniejszych misji Artemis. Pojawiają się także spekulacje, że jeden z astronautów ZEA wejdzie w skład wyprawy na powierzchnię Księżyca. Jest to całkiem prawdopodobne – podobnie jak udział astronauty z Europy w misji na powierzchnię Srebrnego Globu.

(PFA, NASA)

Jeden komentarz

  1. Fajnie, ale… czyimi rękami? Jakoś nie kojarzę firm z odpowiednim zapleczem technicznym w ZEA. Wydaje mi się, że sami poskładają w całość, natomiast wykonanie poszczególnych elementów zlecą firmą z całego świata.
    Jeśli się mylę co do ich możliwości technicznych, to poprosiłbym jakiś artykulik opisujący tamtejszą branżę wysokich technologii (poza przemysłem petrochemicznym, bo w tej kwestii to chyba nikt nie ma wątpliwości)