AX-4: Polska, Brazylia, Indie i USA?

0

Nowe informacje o składzie misji Axiom-4, w której weźmie udział astronauta z Polski.

We wrześniu 2023 informowaliśmy o możliwym składzie załogi Axiom-4, czyli wyprawy z astronautą z Polski. W międzyczasie doszło do pewnych zmian.

Od 1 września 2023 dr inż. Sławosz Uznański trenuje w ośrodku o nazwie European Astronaut Corps na zasadzie “project astronaut”. Podobnie jak w przypadku Szweda Marcusa Wandt’a (misja Axiom-3) astronauta z Polski dotrze na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dzięki współpracy pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) a firmą Axiom Space.

Polski astronauta weźmie udział w kolejnej misji kosmicznej Axiom Space o oznaczeniu Axiom-4 (AX-4). Aktualne (nieoficjalne) rozpiski lotów sugerują, że start misji AX-4 powinien nastąpić najwcześniej w listopadzie 2024.

W jakim składzie może Polak dotrzeć na ISS w ramach AX-4? Od IAC 2022 było pewne, że astronauta z Węgier weźmie udział w jednej z misji Axiom Space. We wrześniu zeszłego roku wydawało się, że jest prawie pewne, że miała to być właśnie AX-4. Tymczasem w nowej nieoficjalnej rozpisce misji AX-4 na pokładzie nie ma astronauty z Węgier.

Miejsce Węgra ma zastąpić astronauta z Brazylii – Alysson Muotri, genetyk i neurolog. Ponadto, potwierdzają się doniesienia o udziale astronauty z Indii w misji AX-4. Astronauta ma być wyznaczony przez ISRO, agencję kosmiczną tego państwa. Indie aktualnie pracują nad własnym statkiem załogowym o nazwie Gaganyaan, a docelowo planują małą stację orbitalną. Lot indyjskiego astronauty na ISS może być ważnym elementem przygotowań Indii do własnego programu załogowego.

Misję AX-4 ma poprowadzić astronautka Peggy Whitson.

Oficjalny skład załogi AX-4 powinien być podany po zakończeniu misji AX-3.

(SSA)

Comments are closed.