Całkowicie brytyjska misja Axiom-5?

0

Interesujący nowy skład misji Axiom-5.

Czy misja Axiom-5 będzie w pełni obsadzona przez Brytyjczyków? Pojawiło się kilka ciekawych nazwisk związanych z tą misją!

Po misji Axiom-3 (AX-3), której start planowany jest na 17 stycznia 2024, w listopadzie 2024 powinna odbyć się kolejna misja firmy Axiom Space, o oznaczeniu AX-4. W tej misji ma wziąć udział astronauta z Polski.

Co po misji AX-4? Choć mowa już o locie nie wcześniej niż w pierwszym kwartale 2025, pojawiają się już pierwsze doniesienia co do składu kolejnej wyprawy orbitalnej firmy Axiom Space.

Już w październiku 2023 pojawiły się doniesienia, że misja AX-5 ma być całkowicie brytyjska. W wyprawie miałby wziąć Timothy Peake – Brytyjczyk, który od grudnia 2015 do czerwca 2016 przebywał na pokładzie stacji ISS w ramach Ekspedycji 46 i 47.

Ponadto, w misji mieliby uczestniczyć Rosemary Coogan (zawodowa astronautka ESA), John McFall (paraastronauta ESA) oraz Meganne Christian (rezerwowa astronautka ESA). Wszyscy kandydaci na tę misję mają zatem za sobą przynajmniej podstawową ocenę zdolności wykonania misji orbitalnej.

Obecność Johna McFall’a w AX-5 oznaczałaby pierwszą misję z udziałem astronauty z niepełnosprawnością. John McFall w wieku 19 lat doświadczył wypadku, którego skutkiem była amputacja prawej nogi powyżej kolana.

Taki lot byłby prawdziwym ewenementem. Dotychczas jedynie Amerykanie, Rosjanie i Chińczycy realizowali w pełni “własne” misje załogowe. Warto tu jednak zauważyć, że astronauci z tych państw realizowali misje na Tym razem byłaby to misja na amerykańskim sprzęcie, ale bez udziału ani jednego obywatela USA – także pierwsza taka sytuacja!

(SSA)

Comments are closed.