Czy Europejczyk lub Europejka poleci na Księżyc?

0

Ważne pytanie w kontekście programu Artemis.

Europa uczestniczy w programie Artemis. Czy jest możliwe, że astronauta ESA postawi stopę na Księżycu?

Na 29 sierpnia 2022 wyznaczono start misji Artemis I. Jest to bezzałogowy test rakiety SLS oraz pojazdu MPCV Orion. Misja ma trwać do początku października. Jeśli ta misja zakończy się sukcesem, wówczas NASA przeprowadzi misję Artemis II (już załogową) a następnie Artemis III – pierwsze załogowe lądowanie na Księżycu od 1972 roku.

Europa dostarcza do programu Artemis moduł serwisowy dla pojazdu MPCV Orion. Łącznie porozumienie z NASA opiewa (jak na razie) na produkcję modułów serwisowych do szóstej misji programu Artemis.

Instalacja paneli słonecznych do MPCV Orion dla misji Artemis-1 (2020 rok)  / Credits - NASA
Instalacja paneli słonecznych do MPCV Orion dla misji Artemis-1 (2020 rok) / Credits – NASA

Czy Europejczyk lub Europejka poleci na Księżyc? To pytanie pojawia się od wielu miesięcy w kontekście współpracy ESA z NASA. 23 sierpnia 2022 poznaliśmy nieco więcej szczegółów.

W ramach wstępnych porozumień z NASA, Europa zabezpieczyła trzy miejsca dla astronautów ESA w misjach Artemis. Obecnie nie ma jeszcze ustalonych dokładnych misji, w których astronauci z Europy by wzięli udział. Najwcześniejszy udział to misja Artemis III (ale wówczas bez lądowania na Księżycu), lub misje Artemis IV i Artemis V. W późniejszych misjach “postawienie stopy” na Srebrnym Globie jest bardziej możliwe.

Warto tu dodać, że oprócz astronautów NASA i ESA, w kierunku Księżyca wybiorą się także astronauci z Kanady i Japonii.

Misja Artemis 1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, ESA)

Comments are closed.