Start Tianwen-1

3

Udany start chińskiej misji na Marsa. To pierwsza samodzielna próba wysłania statku na Czerwoną Planetę przez Chińską Narodową Agencję Kosmiczną.

23 lipca o godzinie 06:41 CEST z Wenchang Spacecraft Launch Site wystartowała chińska rakieta Long March 5, na pokładzie której znajdują się orbiter, lądownik i łazik. Ważący prawie 5 ton statek kosmiczny przygotowany został do wielomiesięcznej eksploracji Marsa. Głównym celem misji jest zbadanie atmosfery i klimatu na powierzchni Marsa oraz stworzenie mapy geologicznej planety. Nazwa Tianwen-1 oznacza w wolnym tłumaczeniu „pytania do niebios” i pochodzi z wiersza o tej samej nazwie, autorstwa Qu Yuana (około 340-278 p.n.e.).

Misja ma dotrzeć do Czerwonej Planety w 2021 roku. Na orbicie pojawi się już w połowie lutego, ale lądowanie nastąpi około dwa miesiące później. Lądownik wraz z łazikiem zostaną odłączone od orbitera i wyruszą na spotkanie z powierzchnią planety. Po wylądowaniu łazik zjedzie z lądownika po specjalnej rampie by rozpocząć swoją pracę, która ma trwać 90 dni marsjańskich.

W 2011 roku Chiny wraz z Rosją próbowały wysłać ekspedycję na Marsa. Nie udało im się jednak tego dokonać. 19 lipca tego roku Emiraty Arabskie wysłały swoją misję w kierunku Czerwonej Planety, a Amerykanie 30 lipca wysłali łazik o nazwie “Perseverance”.

Opracował Mikołaj Data

3 komentarze

  1. Może artykuł jest pisany kilka dni wcześniej z określoną datą publikacji. Ale w takim wypadku trzeba mieć to na uwadze. Bo faktycznie średnio to wygląda.

    Też chciałbym poznać więcej szczegółów procedury lądowania.

  2. Widzie, że redaktorzy tutaj mają problemy z czasami teraźniejszy, przyszły i przeszły. To już nie pierwszy artykuł gdzie mieszacie czasy. Przytoczę przykład z tego artykułu: “a Amerykanie 30 lipca planują wysłać łazik o nazwie “Perseverance”.” Sęk w tym, że artykuł opublikowany 2 dni po starcie łazika czyli nie planują wysłać tylko wysłali. Z podobnymi błędami wiele razy spotkałem się w waszych artykułach. Najwyższy czas aby poprawić rzetelność pisanych artykułów.

    • Ta nieścisłość też rzuciła mi się w oczy, ale w artykule brak czegoś innego. Mianowicie w takim artykule chciałbym się dowiedzieć m.in. jakim sposobem planowane jest wejście w atmosferę i lądowanie.