1996: katastrofa CZ-3B i Intelsat 708

0

Historia tragicznego startu chińskiej rakiety CZ-3B z satelitą Intelsat 708, która wydarzyła się w 1996 roku.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych oraz tragicznych startów rakiet orbitalnych był start CZ-3B z satelitą Intelsat 708 z lutego 1996 roku. Co się wtedy wydarzyło?

Start rakiety CZ-3B z amerykańskim satelitą telekomunikacyjnym to bardzo nietypowe i właśnie od 1996 roku niepraktykowane działanie. Ale na początku lat 90. XX wieku jedna z amerykańskich firm uzyskała zgodę na starty wyprodukowanych przez siebie satelitów właśnie z Chin, o ile szczegółowe zasady dotyczące zakazu dostępu zostaną dochowane.

Intelsat 708 miał być satelitą telekomunikacyjnym operującym z orbity geostacjonarnej. Wyposażony w transpondery na paśmie C i Ku, był na poziomie technologicznym znacznie powyżej ówczesnych możliwości Chin.

Start okazał się być nieudany – bardzo szybko rakieta zboczyła z kursu i uderzyła w zbocze, w pobliżu wioski. Do dziś okoliczności związane z nieudanym startem, ofiarami tego nieudanego startu jak również dostępu do szczątków rakiety i satelity są kontrowersyjne. Na ten temat powstał ciekawy film, który można zobaczyć poniżej.

Katastrofa CZ-3B z Intelsat 708 na pokładzie / Credits – Dongfang Hour

Od 1996 roku nie wystąpił już żaden start z amerykańskim satelitą za pomocą chińskiej rakiety. Sytuacja prawdopodobnie przez kolejne lata a nawet dekady się nie zmieni. Zarówno Chiny jak i USA niespecjalnie zabiegają o względy w kwestii współpracy w sektorze kosmicznym, preferując swoich partnerów i swoje strefy wpływu.

Nagranie ze startu i katastrofy CZ-3B z 1996 roku

(DH)

Comments are closed.