Podwójny księżyc 1999 VD57!

0

Zaskoczeń z danych z sondy Lucy ciąg dalszy.

Dane z przelotu sondy Lucy obok 152830 Dinkinesh (1997 VD57) wskazują, że księżyc tej planetoidy to tzw. “contact binary”.

W marcu 2023 informowaliśmy, że NASA wyznaczyła dla sondy Lucy przelot obok małej planetoidy 1999 VD57, która jest obiektem Pasa Planetoid. Przelot wyznaczono na 1 listopada 2023. Obiekt, który w międzyczasie został oznaczony jako 152830 Dinkinesh, jest najmniejszą planetoidą Pasa Planetoid, jaką dotychczas miała odwiedzić sonda kosmiczna.

Na pierwszych zdjęciach z przelotu można było zobaczyć księżyc planetoidy. Planetoida 152830 Dinkinesh ma maksymalną średnicę około 780 metrów, zaś jej księżyc wstępnie oszacowano na około 220 metrów. Oba obiekty są grupy S, czyli planetoid kamiennych, złożonych m.in. z krzemianów.

Kolejna paczka danych z sondy Lucy wskazała inny kształt księżyca. Okazało się, że są to dwa mniejsze obiekty złączone ze sobą – tzw. “contact binary”. Na zdjęciach wykonanych przez sondę Lucy z odległości około 1000 km można zobaczyć wyraźnie dwa składniki księżyca planetoidy 152830 Dinkinesh.

Jest to pierwsze odkrycie księżyca “contact binary”, które krąży wokół planetoidy. Dla naukowców jest to interesujące odkrycie, gdyż wyraźnie wskazuje, że tego typu księżyców powinno być więcej.

W Układzie Słonecznym jest dość dużo obiektów typu “contact binary”. Wiele komet i planetoid ma taki podwójny kształt. Najsłynniejsze odkrycie z ostatnich lat to 2014 MU69 w Pasie Kuipera. Obok tego obiektu przeleciała sonda New Horizons. Inny ciekawy przykład to kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko, którą badała sonda Rosetta.

Misja Lucy jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

Comments are closed.