Postępy w programach załogowych wiosną i latem 2021

5

Do lipca 2021 powinno dojść do szeregu ciekawych misji załogowych i związanych z programem załogowym. Swoją obecność zaznaczą także Chiny i Indie.

Od listopada 2020 r., gdy odbył się start amerykańskiej misji SpaceX Dragon Crew-1, trwa krótka, kilkumiesięczna przerwa w startach załogowych. Będzie ona trwać jeszcze do kwietnia, o ile przygotowania i testy dobrze pójdą. Już od marca rozpocznie się jednak cała seria startów, gdyż zostanie wówczas podjętych wiele misji załogowych jak i bezpośrednio z nimi powiązanych, takich jak umieszczenie na orbicie modułów stacji załogowych czy misje cargo niezbędne do ich bieżącej eksploatacji.

W poniższej tabeli zestawiliśmy, według planów aktualnych pod koniec stycznia, zestawienie tych planowanych misji. Będą one realizowane przede wszystkim w ramach programów poniżej skrótowo opisanych.

Tabela. Misje orbitalne związane z programami załogowymi w okresie marzec – lipiec 2021 r.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS

W ramach Commercial Crew Program loty statku Crew Dragon firmy SpaceX weszły już w etap przeprowadzania rutynowych wymian załóg ISS, natomiast statek CST-100 Starliner firmy Boeing jeszcze jest na etapie lotów testowych. Tym niemniej skończył się wieloletni okres, gdy NASA była zmuszona korzystać z usług Roskosmosu i statków Sojuz w zakresie wymiany załóg amerykańskiej części ISS.

Rosja po wielu latach przygotowań zamierza wreszcie w tym roku dołączyć do ISS swój nowy moduł załogowy Nauka, który staje się już krytyczny dla dalszego funkcjonowania rosyjskiej części stacji. Wielokrotne już przekładanie daty startu rodzi jednak obawy, czy obecny termin zostanie dotrzymany.

Moduły Axiom Space przed odłączeniem od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), co ma nastąpić w 2028 r. (źródło: https://www.axiomspace.com/)
Moduły Axiom Space przed odłączeniem od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), co ma nastąpić w 2028 r. (źródło: https://www.axiomspace.com/)

Stacja ISS przed jej zamknięciem planowanym na około 2030 r. stopniowo będzie komercjalizowana. Główną firmą przeprowadzającą jej komercjalizację będzie Axiom Space, która już na początku przyszłego roku zamierza za pomocą statków Crew Dragon organizować prywatne misje na ISS, a od 2024 r. rozpocznie budowę własnego segmentu ISS, później przekształconego w samodzielną stację Axiom.

Zaś NASA od 2024 r. rozpocznie budowę załogowej stacji okołoksiężycowej Gateway w ramach programu księżycowego Artemis. Będzie międzynarodowa stacji z dużym udziałem Europejskiej agencji ESA, obsługiwana jeśli idzie o misje załogowe amerykańsko-europejskimi statkami Orion.

Budowa chińskiej stacji Tiangong

Wkrótce rozpocznie się budowa chińskiej stacji załogowej Tiangong, która stanie się głównym celem programu załogowego Chin (przed przewidzianym w latach 30. osiągnięciem powierzchni Księżyca). Do wymiany załóg Tiangong jak i do misji księżycowych opracowywane są dwie wersje nowego chińskiego statku załogowego (na razie jeszcze bez nazwy), którego pierwszy, bezzałogowy test odbył się w 2020 r.

Prace nad pierwszym modelem nowej chińskiej kapsuły / Credits – CGWC
Prace nad pierwszym modelem nowej chińskiej kapsuły / Credits – CGWC

Pozostałe plany

Na marginesie tych dwóch bardzo rozbudowanych programów trwają przygotowania do przeprowadzenia przez Indie pierwszego lotu załogowego, planowanego obecnie w 2022 r.

Terminy podane w powyższej tabeli w dużej części należy traktować jako bardzo przybliżone, gdyż wiele czynników może wpłynąć na ewentualne opóźnienia, nawet w perspektywie kilku najbliższych miesięcy. Tym niemniej najbliższe miesiące będą niezwykle interesujące w załogowej astronautyce.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

5 komentarzy

 1. Chiński statek cargo przycumuje do stacji bez załogi? To lot testowy bez ładunku, czy mają jakiś system automatycznego rozładowania?

  • Może jakieś tankowanie? Już to trenowali ale może nowa stacja będzie wymagała jakiegoś tego rozruchu

   • Myślę, że tak jak Tianzhou 1 połączył się z Tiangong’iem 2 i zatankował go automatycznie, gdy stacja była bez załogi, tak będzie i teraz.
    Ale chyba nie można wykluczyć, że Tianzhou 2 będzie też miał na pokładzie ładunki do przeniesienia przez astronautów, którzy pojawią się tam niewiele później na Shenzhou 12.

  • Jak załoga przyleci, rozładuje zapasy. W końcu po co by wysyłali ludzi bez wcześniejszego zapewnienia prowiantu. W razie problemów coś trzeba jeść