Test nowej chińskiej kapsuły załogowej

6

Ósmego maja z sukcesem zakończył się test nowej chińskiej kapsuły załogowej.

Piątego maja o godzinie 12:00 CEST nastąpił start rakiety CZ-5B. Start odbył się z kosmodromu Wenchang. Na pokładzie tej rakiety znalazł się pierwszy egzemplarz nowej chińskiej kapsuły załogowej. Ładunkiem drugorzędnym w tym starcie była eksperymentalna pompowana osłona termiczna.

Start CZ-5B – 05.05.2020 / Credits – CGTN

Rakieta umieściła kapsułę na orbicie o wysokości około 380 km i nachyleniu 41 stopni. W ciągu następnych dwóch dni kapsuła wykonała podwyższenie orbity aż do wysokości ok 520 x 6300 km. Kształt tej misji bardzo przypominał pierwszy bezzałogowy test amerykańskiej kapsuły MPCV Orion (z 2014 roku – EFT-1).

Udostępnione przez telewizję chińską informacje o nowej kapsule załogowej / Credits – CCTV

Nowa chińska kapsuła załogowa ma docelowo zastąpić pojazdy Shenzhou. Ta kapsuła ma być w stanie wykonywać loty załogowe na niską orbitę okołoziemską (LEO), jak i poza bezpośrednie otoczenie Ziemi. Masa startowa w wersji orbitalnej ma wynosić do 14 ton, zaś do dalszych lotów – 20 ton. Kapsuła ma być zdolna do zabrania do sześciu astronautów (“tajkonautów”) na pokładzie.

Prace nad pierwszym modelem nowej chińskiej kapsuły / Credits - CGWC
Prace nad pierwszym modelem nowej chińskiej kapsuły / Credits – CGWC

Koniec tej misji testowej nastąpił 8 maja o godzinie 07:49 CEST. Deorbitacja, przejście przez atmosferę oraz lądowanie przebiegły pomyślnie. Lądowanie nastąpiło na lądzie, przy wykorzystaniu spadochronów oraz poduszek powietrznych.

Lądowanie nowej chińskiej kapsuły załogowej - otwarte spadochrony oraz poduszki powietrzne / Credits - CCTV
Lądowanie nowej chińskiej kapsuły załogowej – otwarte spadochrony oraz poduszki powietrzne / Credits – CCTV

Nie udał się eksperymentalny lot pompowanej osłony aerodynamicznej. Test przejścia przez atmosferę wykonano 6 maja. Test zakończył się niepowodzeniem.

Pierwszy test nowej chińskiej kapsuły załogowej jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NSF)

6 komentarzy

 1. Jak czegoś nie ukradną albo nie wyszpiegują to sami nie zbudują.Jak myślicie dlaczego Ilon Musk nie zatrudnia u siebie Chińczyków.Daje do myślenia.

 2. Droga Redakcjo, dlaczego ciągle z uporem chińskich astronautów nazywacie “tajkonautami” i ciągle to wtrącacie? Źle się czyta te artykuły.

   • Też nie podoba mi się taka maniera, chociaż nie aż tak by się źle czytało. Bo przecież nie chodzę do bejkera czy herdresera 😉

   • Bardzo szkoda. Fajna nazwa portalu, z potencjałem ale od kilku lat czytając odpowiedzi Redakcji na posty zwracające uwagę na pewne mankamenty artykułów, mam wrażenie, że nie przyjmuje ona żadnych słów konstruktywnej krytyki. Przykładem są tutaj również symulacje pewnych aspektów misji księżycowych prowadzonych na Ziemi, gdzie użytkownicy portalu wielokrotnie zwracali uwagę na niewłaściwe używanie źle brzmiącego sformułowania “analogowe”

 3. No to kiedy Amerykanie lecą na Księżyc ?

  Jak dostana chińska wizę:)