Niepełny test “Green Run” SLS

0

Test “Green Run” pierwszego stopnia rakiety SLS został zakończony po 67,7 sekundach. Test miał trwać około 8 minut.

Rakieta SLS ma wynieść astronautów oraz sprzęt w lotach poza bezpośrednie otoczenie Ziemi. Pierwszy, jeszcze bezzałogowy, lot tej rakiety (wraz z kapsuła Orion – Artemis-1) powinien odbyć się w 2021 roku. Zanim do tego dojdzie potrzebne są testy sprzętu, w tym pierwszego stopnia tej rakiety. Do testu “Green Run” doszło 16 stycznia 2021 roku.

Odpalenie czterech silników RS-25 pierwszego stopnia rakiety SLS nastąpiło 16 stycznia 2021 po godzinie 23:25 CET. Test został zaplanowany na 8 minut – czas zbliżony do pracy pierwszego stopnia podczas startu rakiety.

Zapłon przebiegł prawidłowo. Przez kolejne kilkadziesiąt sekund silniki pracowały bez problemów. Przerwanie testu nastąpiło w 67,7 sekundzie od startu. Pierwszy stopień SLS i jej silniki zostały prawidłowo zabezpieczone i nie doznały żadnych uszkodzeń.

Nagranie z testu Green Run rakiety SLS / Credits – Trevor Mahlmann

Bezpośrednio po tym teście nie pojawiła się informacja co do przyczyn przerwania testów. Z pewnością można napisać, że system przerywania pracy silników funkcjonował prawidłowo.

Można zakładać, że NASA w ciągu kolejnych tygodni będzie analizować wyniki i następnie przeprowadzi kolejny test “Green Run”. Bez prawidłowo wykonanego testu przez cały czas planowanej pracy podczas startu rakiety SLS nie dojdzie do przeprowadzenia misji Artemis-1.

Misja Artemis-1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Comments are closed.