Artemis-1 – działania europejskiego modułu serwisowego

1

ESA zaprezentowała plan misji Artemis-1 – z perspektywy modułu serwisowego zbudowanego w Europie.

Pierwsza wyprawa w pełni wyposażonego pojazdu MPCV Orion nosi oznaczenie Artemis-1 (wcześniej Exploration Mission – 1, EM-1). Ta misja odbędzie się w 2021 roku. Będzie to także pierwszy lot rakiety SLS. Ten lot będzie bezzałogowy i będzie “testem całościowym” wszystkich systemów związanych z MPCV Orion i rakietą SLS.

Pojazd MPCV Orion do misji Artemis-1 jest już gotowy. Opóźnienie w starcie tej misji ma związek z opóźnieniami z rakietą SLS. Być może nastąpią jeszcze naprawy jednego elementu w misji MPCV Orion, ale prawdopodobnie nie wpłynie to na datę startu misji Artemis-1.

W grudniu 2020 ESA opublikowała przebieg misji Artemis-1 – z perspektywy modułu serwisowego. Ten moduł jest zbudowany w Europie i dzięki temu europejscy astronauci będą mogli uczestniczyć w części misji programu Artemis. Jak na razie nie wiadomo, czy dojdzie dzięki temu do lądowania pierwszego Europejczyka lub Europejki na Srebrnym Globie, ale można założyć, że z pewnością ESA będzie to “negocjować” z NASA.

Misja Artemis I – perspektywa europejskiego modułu serwisowego / Credits – European Space Agency, ESA

Po Artemis-1 nastąpi pierwsza załogowa misja – Artemis-2. Następnie NASA przeprowadzi misję Artemis-3 – ma być to pierwsze od 1972 roku załogowe lądowanie na Księżycu. Szczegóły misji Artemis-3 są jeszcze dopracowywane – możliwe są także pewne przesunięcia z uwagi na planowany budżet NASA.

Program Artemis jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(ESA)

Jeden komentarz

  1. Skoro Orion amerykańsko-europejski to na pierwszą kobietę na Księżycu mogą wybrać Jessice Meir, która obok amerykańskiego posiada szwedzkie obywatelstwo.