Zakończono instalacje paneli słonecznych do pojazdu MPCV Orion dla misji Artemis-1.
W listopadzie 2019 zakończyła się integracja pojazdu MPCV Orion do misji Artemis-1 (EM-1). Wcześniej, od listopada 2018, trwało łączenie europejskiego modułu serwisowego tego pojazdu z amerykańską częścią załogową.Następnie, pod koniec listopada 2019 MPCV Orion wybrał się w swoją pierwszą “podróż” . Pojazd został przetransportowany do Plum Brook Station – jednostki NASA w stanie Ohio. Tam pojazd przechodzi pełne testy środowiskowe w celu certyfikacji do lotu. Pierwszym z testów był test termiczno-próżniowy (od -115 do +75 stopni Celsjusza). Drugim testem była weryfikacja kompatybilności elektromagnetycznej pojazdu MPCV Orion.
Na początku marca 2020 zakończyły się testy MPCV Orion. Z dostępnych informacji wynika, że testy wyszły bardzo dobrze i nie zanotowano większych problemów, które wymagają poprawek w konstrukcji lub elementach kapsuły. Statek można uznać za gotowy do lotu. Po testach MPCV Orion powrócił do KSC na Florydzie i zostanie zainstalowany na stanowisku Final Assembly and Test (FAST) w oczekiwaniu na start.
Panele słoneczne dla Artemis-1
Ósmego października Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), która dostarcza moduły serwisowe do MPCV Orion, poinformowała o zakończeniu instalacji paneli słonecznych z tym pojazdem kosmicznym. W trakcie trwającej 10 dni operacji do modułu serwisowego przyłączono cztery panele słoneczne. Ponadto, zainstalowano osłony na te panele oraz silniczki modułu serwisowego.
W tym momencie MPCV Orion jest prawie gotowy do misji kosmicznej. Wszystkie kolejne prace będą już czynnościami przedstartowymi.

Początek prac nad modułem dla Artemis-3
W Europie z kolei rozpoczęła się już budowa modułu serwisowego dla misji Artemis-3. Ta misja powinna nastąpić w 2024 roku. Czy Europejczyk weźmie udział w tej misji? Tego jeszcze nie wiadomo, aczkolwiek wiadomo już że ESA i NASA dyskutują o udziale Europejczyków w misjach załogowych programu Artemis.

Program Artemis jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
(ESA)