Chang’e 5 – kapsuła powrotna na Ziemi

2

Szesnastego grudnia na Ziemię powróciła kapsuła z misji Chang’e 5. Wewnątrz tej kapsuły znajdują się próbki materii księżycowej.

Wystrzelona 23 listopada 2020 chińska misja Chang’e 5 pomyślnie wylądowała 1 grudnia na powierzchni Księżyca. Jest to trzeci chiński lądownik, którego zadaniem jest sprowadzenie próbek skał księżycowych na Ziemię. Do tej pory jedyne próbki skał księżycowych pochodziły z misji Apollo, Łuna oraz rzadkich meteorytów pochodzenia księżycowego.

Zadaniem lądownika było zebranie próbek skał – także z głębokości dochodzącej do dwóch metrów – a następnie umieszczenie ich w pojeździe powrotnym, który później zabrał je na spotkanie z czekającym na niego na orbicie księżycowej orbiterem. To zadanie zostało wykonane w ciągu 24 godzin od momentu lądowania.

Trzeciego grudnia około godziny 16:10 CET nastąpił start aparatu powrotnego Chang’e 5 na orbitę okołoksiężycową. We wnętrzu tego pojazdu znajdują się zebrane próbki materii. Następnie, piątego grudnia około godziny 22:42 CET doszło do cumowania aparatu powrotnego z orbiterem księżycowym misji Chang’e 5. Cumowanie w trybie automatycznym przebiegło prawidłowo. Następnie doszło do transferu próbek materii księżycowej do kapsuły powrotnej Chang’e 5. Kilka godzin później (już szóstego grudnia) doszło do odrzucenia aparatu powrotnego.

Trzynastego grudnia 2020 około godziny 06:40 CET nastąpiło odpalenie silniczków orbitera Chang’e 5 i skierowanie na trajektorię powrotną ku Ziemi. Manewr przebiegł prawidłowo i sonda rozpoczęła podróż powrotną.

Szesnastego grudnia, około godziny 17:40 CET nastąpiło lądowanie kapsuły powrotnej Chang’e 5 na Ziemi. Około 90 minut później potwierdzono lądowanie, a w kierunku kapsuły wysłano zespoły poszukiwawcze. Lądowanie nastąpiło w regionie Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach.

Kapsuła powrotna zostanie teraz przetransportowana do specjalnego laboratorium. W ciągu kilku dni powinniśmy poznać masę i rozmiary próbek skał i regolitu księżycowego sprowadzonego na Ziemię przez misję Chang’e 5.

Chińskie misje księżycowe

Chang’e 5 jest kolejną chińską misją księżycową. Pierwszą był Chang’e 1 – orbiter naszego naturalnego satelity. Ta misja trwała od października 2007 do marca 2009. Po niej przyszedł czas na wyprawę Chang’e 2, która pomiędzy październikiem 2010 a czerwcem 2011 krążyła wokół Księżyca – a następnie w grudniu 2012 roku wykonała przelot obok planetoidy Toutatis.

Rok później, w grudniu 2013, na powierzchni Księżyca osiadł lądownik Chang’e 3 wraz z łazikiem Yutu. Było to pierwsze miękkie lądowanie na Srebrnym Globie od 37 lat, od czasów radzieckiej misji Łuna 24. Misja Chang’e 3 trwała aż do 2018 roku – do czasu misji Chang’e 4 – kolejnego lądownika księżycowego z łazikiem Yutu 2.

Polecamy wątek dotyczący misji Chang’e 5 na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

2 komentarze

  1. A mnie irytuje również wklejanie kilkaset razy tego samego tekstu:
    Z roku na rok ilość odkryć rośnie: w 2019 roku odkryć było 80, w 2018 roku odkryć było ich 73, w 2017 roku – 53, w 2016 roku – 45, w 2015 roku – 24, zaś w 2014 roku – 31…
    No ale autor jest niewzruszony.

  2. Zatrudnijcie polonistę. Niech wam wytłumaczy jak pisać albo sprawdza treść przed publikacją bo to się kupy nie trzyma.
    “Zadaniem lądownika było zebranie próbek skał…”, “który zabierze je na spotkanie z czekającym na niego na orbicie…”, “We wnętrzu tego pojazdu znajdują się zebrane próbki materii. Następnie, piątego grudnia około godziny 22:42 CET doszło do…”
    Początek zdania czas przeszły a dalej przyszły. Kapsuła już jest na ziemi więc wszystko co było, co lądownik robił powinno być w czasie przeszłym.