Airbus – kwalifikacja 5-metrowego reflektora dla satelitów radarowych

0

Firma Airbus przeprowadziła kwalifikację pierwszego w Europie 5-metrowego rozkładanego reflektora dla satelitów radarowych. Urządzenie uczyni opłacalnym budowę małych satelitów radiolokacyjnych lub ich konstelacji.

Friedrichshafen, 10 grudnia 2020 r. – Airbus przeprowadził pomyślnie kwalifikację pierwszego w Europie rozkładanego reflektora antenowego o średnicy pięciu metrów. 70-kilogramowe urządzenie pomoże uzyskać wyższą rozdzielczość zobrazowań Ziemi uzyskiwanych przez satelitarne instrumenty radarowe. Dzięki wyjątkowo lekkiej konstrukcji, sztywności i dużej wytrzymałości, półsztywna technologia reflektora oferuje znaczące zalety w porównaniu z klasycznymi siatkowymi reflektorami antenowymi.

Ze względu na dużą średnicę reflektor nie zmieściłby się w żadnej rakiecie nośnej, dlatego podczas lotu musi być złożony. Po odrzuceniu owiewki z przedziału transportowego na orbicie rozwinie się jak kwiat – zwiększając średnicę z 1,6 do 5 metrów. Koncepcja takiego reflektora parabolicznego umożliwia Airbusowi wejście na rynek opłacalnych, małych satelitów radiolokacyjnych lub ich konstelacji.

Po pomyślnym zakończeniu intensywnych testów wdrożeniowych i środowiskowych model reflektora został przekazany klientowi do dalszych testów na poziomie całego systemu satelitarnego. Egzemplarz gotowy do lotu zostanie dostarczony klientowi eksportowemu w 2021 roku, a na orbicie wokółziemskiej powinien znaleźć się w 2022 roku.

*Airbus jest globalnym liderem branży lotniczej, kosmicznej i powiązanych gałęzi przemysłu. W 2019 r. wygenerował przychody w wysokości 70 miliardów euro, zatrudniając około 135.000 osób. Oferuje najszerszą gamę samolotów komunikacyjnych. Airbus jest również europejskim liderem produkcji samolotów do tankowania w powietrzu, bojowych, transportowych i do określonych misji, oraz wiodącym producentem systemów kosmicznych. W sektorze śmigłowcowym Airbus oferuje najbardziej efektywne systemy wiropłatów cywilnych i wojskowych na całym świecie.

(A-S)

Comments are closed.