SDO: tydzień na Słońcu

0

Zapraszamy do obejrzenia niesamowitego nagrania prezentującego… tydzień dość niskiej aktywności słonecznej w jakości 4K.

Cykl aktywności słonecznej charakteryzuje się odpowiednią “kolejnością” polaryzacji pola magnetycznego obszarów aktywnych. Ta polaryzacja zamienia się w każdym kolejnym cyklu. Podczas 24 cyklu aktywności polaryzacja była następująca: N (północ) za S (południe) dla półkuli północnej i S (południe) za N (północ) na półkuli południowej względem ruchu obrotowego Słońca. W obecnym 25 cyklu polaryzacja jest odwrotna.

Aktualnie dopiero zaczyna się nowy cykl słoneczny. Przez następne kilkanaście miesięcy aktywność pozostanie na dość niskim poziomie. Nie oznacza to jednak, że na Słońcu “nic się nie dzieje”. Wręcz przeciwnie – widoczna warstwa (“powierzchni”) naszej Dziennej Gwiazdy – fotosfera – przejawia wiele różnych aspektów aktywności.

Poniższe nagranie prezentuje aktywność na fotosferze Słońca podczas jednego tygodnia. Autorem tego nagrania jest artysta Sean Doran, który skorzystał z obrazów z sondy SDO. Sonda SDO obserwuje Słońce od 2010 roku, czyli przez prawie cały okres dość mało aktywnego 24 cyklu.

SDO – tydzień na Słońcu / Credits – Seán Doran, NASA, SDO

Podobnych obrazów możemy się spodziewać w ciągu kilku najbliższych lat. Oczywiście, od czasu do czasu będą pojawiać się bardziej rozbudowane obszary aktywne, emitujące silniejsze rozbłyski – być może także i najbardziej energetycznej klasy X.

Aktywność cyklu a podróże BEO

Maksimum 25 cyklu jest prognozowane na połowę 2025 roku. Naukowcy uważają, że maksimum rozpoczynającego cyklu będzie podobne do zakończonego cyklu i jednocześnie znacznie niższe niż większość cykli z XX wieku. Warto tu jednak zaznaczyć, że prognozowanie wielkości oraz terminu maksimum cyklu słonecznego wciąż jest obarczone dużą niepewnością, choć wyraźne postępy w tej dziedzinie heliofizyki nastąpiły podczas poprzedniego minimum i na początku 24 cyklu. Niemniej jednak nadal jest dość prawdopodobne, że 25 cykl będzie mieć inny kształt oraz czas trwania niż jest to obecnie prognozowane.

Monitoring aktywności słonecznej w tym cyklu będzie mieć duże znaczenie. W najbliższych latach człowiek po raz pierwszy od lat 70. XX wieku wybierze się poza bezpośrednie otoczenie Ziemi. Te misje załogowe typu BEO (ang. Beyond Earth Orbit) wystawią astronautów na “pogodę kosmiczną” poza ziemską magnetosferą. Jest oczywiste, że większe rozbłyski mogą zagrozić zdrowiu a nawet i życiu astronautów oraz uniemożliwić wykonanie misji. Dlatego też ważne będzie stałe monitorowanie aktywności słonecznej – w szczególności rozbłysków i koronalnych wyrzutów masy. Ważne także będzie monitorowanie propagacji cząstek i promieniowania wyemitowanego przez Słońce.

Grafika prezentująca prace astronautów na Księżycu / Credits - NASA
Grafika prezentująca prace astronautów na Księżycu / Credits – NASA

Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.