Hayabusa 2 – duża masa zebranej materii

0

Japońska agencja JAXA przekazała pierwsze informacje na temat materii zebranej przez sondę Hayabusa 2 z powierzchni planetoidy Ryugu.

Japońska sonda Hayabusa 2 została wystrzelona w grudniu 2014 roku. Jej celem była planetoida 162173 Ryugu. Dotarła do niej po ponad trzech latach lotu, 27 czerwca 2018. Misja w pobliżu tej planetoidy przebiegła sprawnie – dwa razy sonda pobrała próbki materii z powierzchni Ryugu.

Po wstępnej fazie obserwacji, we wrześniu i w październiku 2018, sonda uwolniła lądowniko-łaziki MINERVA II i MASCOT, które z sukcesem osiadły na powierzchni Ryugu i wykonały serię pomiarów. Następnie, już na początku 2019 roku, nastąpiły przygotowania do pobrania próbek z powierzchni planetoidy. Operację pobrania próbek wykonano w nocy z 21 na 22 lutego 2019. To zadanie sonda wykonała z sukcesem.

Pierwsze pobranie próbek z powierzchni Ryugu / Credits – JAXA

Piątego kwietnia 2019 został wykonany kolejny eksperyment: uderzenie małego impaktora w powierzchnię Ryugu. To urządzenie, o nazwie Small Carry-on Impactor (SCI), zostało uwolnione od Hayabusy 2. Moment uderzenia SCI w Ryugu nastąpił tego dnia około 04:30 CEST.

Pobranie próbek z okolicy tego krateru nastąpiło 11 lipca 2019. Tego dnia sonda Hayabusa 2 obniżyła się aż do zetknięcia z powierzchnią Ryugu. Opadanie było wykonywane z prędkością 40 cm na sekundę do odległości 2 km od planetoidy, a następnie 10 cm na sekundę do wysokości 30 m nad Ryugu i wreszcie w “sposób nieregularny”, czyli manewrując nad przeszkodami terenowymi okolic krateru. Wybrane miejsce znajdowało się około 20 metrów od centrum nowego krateru. Po pobraniu próbek odejście od planetoidy było realizowane z prędkością 65 cm na sekundę. Japońska agencja JAXA potwierdziła udane lądowanie oraz “ucieczkę” Hayabusy 2 od planetoidy.

Drugie pobranie próbek z powierzchni Ryugu / Credits – JAXA

Trzynastego listopada 2019 Hayabusa 2 rozpoczęła podróż powrotną na Ziemię. Na początku grudnia 2019 silniki jonowe sondy zostały przestawione na pełny ciąg. Podróż w kierunku Ziemi trwała rok – piątego grudnia 2020 kapsuła Hayabusy 2 wylądowała na terenie poligonu wojskowego w Australii w regionie Woomera.

Pierwsze informacje o próbkach z Ryugu

Do Japonii kapsuła powrotna dotarła 8 grudnia. Czternastego grudnia kapsuła została otwarta w specjalnie przygotowanym laboratorium JAXA. Dzień później ta agencja opublikowała pierwsze zdjęcie próbek materii z planetoidy Ryugu.

Wnętrze kapsuły powrotnej sondy Hayabusa 2 / Credits - JAXA
Wnętrze kapsuły powrotnej sondy Hayabusa 2 / Credits – JAXA

Osiemnastego grudnia JAXA poinformowała o wynikach pierwszych podstawowych analiz zebranych próbek. Łącznie Hayabusa 2 zebrała aż 5,4 grama materii. Jest to znacznie więcej niż planowano w założeniach misji (zaledwie 0,1 grama).

Teraz rozpoczyna się praca analityczna nad zebranymi próbkami. Wstępne prace będą trwać przynajmniej kilka miesięcy, po czym prawdopodobnie JAXA przedstawi pierwsze wyniki. Warto tu dodać, że kapsuła powrotna Hayabusy 2 składała się z trzech części – w każdej z nich znaleziono pewną ilość materii.

Schemat kapsuły powrotnej Hayabusa 2 / Credits – JAXA

1998 KY26 celem misji rozszerzonej Hayabusa 2

W połowie września 2020 agencja JAXA poinformowała o wyborze planetoidy 1998 KY26 jako celu misji rozszerzonej Hayabusa 2. Planetoida 1998 KY26 przecina orbitę Ziemi prawie sięga orbity Marsa.

Zestaw informacji na temat planetoidy 1998 KY26 / Credits - JAXA
Zestaw informacji na temat planetoidy 1998 KY26 / Credits – JAXA

Z dostępnych danych (obserwacje radarowe z poprzednich przelotów w pobliżu Ziemi) wynika, że 1998 KY ma mniej więcej kulisty kształt. Średnica tej planetoidy to około 30 metrów. 1998 KY26 jest prawdopodobnie planetoidą typu X (metaliczna), choć możliwa jest obecność lodu wodnego. Okres obrotu tej planetoidy wynosi zaledwie 11 minut, co sugeruje kolizję w przeszłości. Tak krótki okres obrotu oznacza, że z pewnością 1998 KY26 jest obiektem litym – w przeciwnym przypadku planetoida “rozsypałaby się” na mniejsze kawałeczki.

Dotarcie do 1998 KY26 nastąpi w 2031 roku. Możliwe jest nawet lądowanie sondy na powierzchni tej planetoidy.

Misja Hayabusa 2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(JAXA)

Comments are closed.