Próbki Ryugu na Ziemi

2

Piątego grudnia na Ziemię powróciła kapsuła misji Hayabusa 2. We wnętrzu tej kapsuły znajdują się próbki planetoidy Ryugu.

Na początku grudnia 2020 sonda Hayabusa 2 powróciła na Ziemię po zbadaniu planetoidy 162173 Ryugu. We wnętrzu tej sondy znajduje się mała kapsuła powrotna z próbkami materii z tej planetoidy. 13 listopada 2019 Hayabusa 2 rozpoczęła podróż powrotną na Ziemię. Na początku grudnia 2019 silniki jonowe sondy zostały przestawione na pełny ciąg.

Pierwszy etap powrotu sondy Hayabusa 2 pod napędem jonowym trwał do lutego 2020. Następnie, przez kilka miesięcy, sonda poruszała się z wyłączonymi silnikami. Wreszcie, 12 maja 2020 silniki jonowe sondy zostały ponownie uruchomione. Rozpoczął się drugi etap powrotu w pobliże Ziemi pod napędem. Ten etap trwał do września 2020. Następnie, od października 2020 trwały przygotowania do przelotu obok Ziemi. Na miejsce lądowania wybrano poligon wojskowy w Australii w regionie Woomera.

Piątego grudnia 2020 rano (czasu europejskiego) nastąpiło oddzielenie kapsuły powrotnej od sondy Hayabusa 2. Kapsuła powrotna znajdowała się na kursie kolizyjnym z Ziemią, zaś sonda Hayabusa 2 wykonała korektę trajektorii by ominąć naszą planetę.

Kapsuła powrotna misji Hayabusa 2 / Credits - JAXA
Kapsuła powrotna misji Hayabusa 2 / Credits – JAXA

Piątego grudnia tuż przed godziną 18:30 CET kapsuła powrotna weszła w atmosferę. Kapsuła powrotna kilka minut później przesłała sygnał dotyczący otwarcia spadochronu. Około godziny 18:57 CET nastąpiło lądowanie kapsuły. W poszukiwanie kapsuły wybrał się m.in. śmigłowiec oraz ekipy naziemne. Kapsuła została szybko podjęta i przetransportowana do bazy na poligonie Woomera, skąd wyruszy w drogę do Japonii.

Podjęta kapsuła sondy Hayabusa 2 / Credits - JAXA
Podjęta kapsuła sondy Hayabusa 2 / Credits – JAXA

We wrześniu 2020 planiści z japońskiej agencji JAXA postanowili, że po przelocie obok Ziemi Hayabusa 2 zostanie skierowana ku planetoidzie 1998 KY26. Dotarcie do 1998 KY26 nastąpi w 2031 roku. Możliwe jest nawet lądowanie sondy na powierzchni tej planetoidy.

Misja Hayabusa 2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(JAXA, PFA)

2 komentarze

  1. Nie ma to jak kopiuj, wklej. Bez logiki i myślenia. Kapsuła powróciła na ziemię a w tekście dalej zmierza ku ziemi. “Rozpoczął się drugi etap powrotu w pobliże Ziemi pod napędem. Ten etap będzie trwał do września 2020. Następnie, od października 2020 będą trwały przygotowania do przelotu obok Ziemi.” Gratulacje. Czas przeszły, przyszły to dla redaktora to samo.