Start rosyjskiej rakiety Angara A5

3

W poniedziałek 14 grudnia o godzinie 06:50 czasu polskiego z kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Angara A5.

Start rakiety był udany i po 12 minutach i 28 sekundach odbyła się separacja stopnia Briz-M z symulowanym ładunkiem.  Lot ten był drugim testem tej rakiety. Pierwszy odbył się w 2014 roku. O tym więcej pod linkiem.

Film ze startu / Credits – Roskosmos

Był to start największej rosyjskiej rakiet nośnej od czasów radzieckiej rakiety Energia, mającej wynosić promy kosmiczne typu Buran. Angara 5 będzie mogła wynieść na niską orbitę okołoziemską ładunki o masie ponad 24 ton (5,4 ton na GTO). Rakieta ma wysokość 42,7 metrów.

Rakiety Angara mają pozwolić Rosji na wysłanie satelitów na orbitę geostacjonarną z terytorium Federacji Rosyjskiej z kosmodromu w Plesiecku. Obecnie takie satelity wysyłane są na pokładzie rakiet Proton-M z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Ponadto rakiety Angara mają używać paliw mniej szkodliwych dla środowiska. Obecnie używane rakiety Proton-M swoim paliwem zatruwa środowisko Kazachstanu i Rosji.

(MD)

3 komentarze

  1. Chyba chodzi o paliwa mniej szkodliwe dla środowiska a nie: ” przyjazne środowisku”. Nie mylcie pojęć!
    Każde paliwo rakietowe szkodzi środowisku, nie wymyślono jeszcze neutralnego a tym bardziej przyjaznego paliwa do wynoszenia rakiet na orbitę.

    • Silniki Raptor są metan i trudno nie nazwać go ekologicznym paliwem, biorąc pod uwagę że wynikiem spalania jest dwutlenek i woda… Ach ci millennialsi.