Chang’e 5 pomyślnie ląduje na powierzchni Księżyca

0

Wystrzelona 23 listopada chińska misja Chang’e 5 pomyślnie wylądowała na powierzchni Księżyca. Jest to trzeci chiński lądownik, któremu udało się osiąść na Srebrnym Globie i pierwszy, którego zadaniem jest sprowadzenie próbek skał księżycowych na Ziemię. Do tej pory jedyne próbki skał Księżycowych pochodziły z misji Apollo, Łuna oraz rzadkich meteorytów pochodzenia księżycowego.

Lądownik osiadł na powierzchni Srebrnego Globu 1 grudnia o godzinie 16:13 CET, a więc około 18 godzin po odłączeniu od orbitera. Miejsce lądowania znajduje się na obszarze formacji wulkanicznej Mons Rümker na Oceanie Burz (Oceanus Procellarum), dobrze widocznym z Ziemi jako ciemny obszar znajdujący się po zachodniej części Księżyca. Formacja ta składa się z dużej liczby pozostałości po wulkanach tarczowych, z którym we wczesnym etapie ewolucji Księżyca wypływała lawa.

Zadaniem lądownika będzie zebranie próbek skał – także z głębokości dochodzącej do dwóch metrów – a następnie umieszczenie ich w pojeździe powrotnym, który zabierze je na spotkanie z czekającym na niego na orbicie księżycowej orbiterem, którego zadaniem będzie skierowanie kapsuły z próbkami na trajektorię umożliwiającą jej wejście w ziemską atmosferę i lądowanie na terenie Mongolii Wewnętrznej (północne Chiny).

Pobranie próbek powinno nastąpić w ciągu kilkudziesięciu godzin od lądowania. Chiny prawdopodobnie szybko ogłoszą zebranie próbek – jeśli zakończy się sukcesem. Następnie, w ciągu kolejnych dni nastąpi przygotowanie do startu, lot na orbitę księżycową i połączenie z orbiterem. Powrót na Ziemię powinien nastąpić 15 grudnia 2020.

Chińskie misje księżycowe

Jest to kolejna chińska misja księżycowa. Pierwszą był Chang’e 1 – orbiter naszego naturalnego satelity. Ta misja trwała od października 2007 do marca 2009. Po niej przyszedł czas na wyprawę Chang’e 2, która pomiędzy październikiem 2010 a czerwcem 2011 krążyła wokół Księżyca – a następnie w grudniu 2012 roku wykonała przelot obok planetoidy Toutatis.

Rok później, w grudniu 2013, na powierzchni Księżyca osiadł lądownik Chang’e 3 wraz z łazikiem Yutu. Było to pierwsze miękkie lądowanie na Srebrnym Globie od 37 lat, od czasów radzieckiej misji Łuna 24. Misja Chang’e 3 trwała aż do 2018 roku – do czasu misji Chang’e 4 – kolejnego lądownika księżycowego z łazikiem Yutu 2.

Polecamy wątek dotyczący misji Chang’e 5 na Polskim Forum Astronautycznym.

Misja Chang'e 5 jest monitorowana także przy wykorzystaniu europejskich zasobów / Credits - ESA
Misja Chang’e 5 jest monitorowana także przy wykorzystaniu europejskich zasobów / Credits – ESA

(CGTN, PFA)

Comments are closed.