Yutu-2: nowe zdjęcia “interesującego materiału”

2

Chiny opublikowały nowe zdjęcia “interesującego materiału”, jakie zostały wykryte przez łazik Yutu-2 wewnątrz jednego z kraterów. Zdjęcia pozwalają na wyjaśnienie pochodzenia tego materiału.

Misja hang’e 4 to druga chińska wyprawa na powierzchnię Srebrnego Globu. Poprzednia – Chang’e 3 z powodzeniem wylądowała 14 grudnia 2013 roku. Było to pierwsze miękkie lądowanie na Księżycu od 37 lat, od czasów radzieckiej misji Łuna 24.

Lądowanie Chang’e 4 nastąpiło 3 stycznia 2019 o godzinie 03:26 CET i przebiegło bez problemów. Jest to pierwsze kontrolowane miękkie lądowanie po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Chang’e 4 wylądował w regionie krateru Von Kármán’a, będącego częścią Basenu Biegun Południowy – Aitken. Ten region jest interesujący z uwagi na lód wodny, który zalega we wnętrzu niektórych z kraterów, do których nie dociera światło słoneczne. Kilka godzin po lądowaniu na powierzchnię Srebrnego Globu zjechał łazik Yutu-2.

“Substancja”

W połowie sierpnia 2019 pojawiły się informacje, że łazik Yutu-2 pod koniec lipca dotarł do małego krateru, w którym zaobserwował ciekawą “substancję”.

Wówczas nie zaprezentowano żadnych zdjęć, które by prezentowały ten obiekt. Pojawiła się natomiast informacja, że łazik zbadał tę “substancję” za pomocą pokładowego instrumentu Visible and Near-Infrared Spectrometer (VNIS). Pojawiło się także określenie, że “substancja” wydaje się być “podobna do żelu” i że jest “nietypowego koloru”. Oczywiście, warto tu dodać, że powyższe określenia mogą być błędem nieprofesjonalnego tłumaczenia z języka chińskiego.

Pierwsze zdjęcia wspomnianej “substancji” pojawiły się w połowie września. Opublikowane wówczas zdjęcia nie pochodziły z oficjalnych źródeł chińskich. Na zdjęciach można było zobaczyć jaśniejsze grudki materiału oraz podłużny kształt, który prawdopodobnie był artefaktem pliku graficznego.

Nowe zdjęcia “substancji”

W październiku nastąpiła nowa publikacja zdjęć “substancji”. Tym razem są to oficjalne zdjęcia pochodzące z Chińskiej Agencji Kosmicznej CNSA. Na zdjęciach nie ma widocznego żadnego podłużnego kształtu – jedynie można zobaczyć jaśniejsze grudki materiału.

Zdjęcie "substancji" / Credits - CNSA
Zdjęcie “substancji” / Credits – CNSA

Nowe obrazy wyraźnie sugerują, że “substancją” jest stopione szkliwo. Materiał powstał prawdopodobnie wskutek uderzenia meteorytu w powierzchnię Księżyca. W trakcie tego uderzenia doszło do stopienia części uderzonej powierzchni a następnie jej zeszkliwienia.

Przetworzone zdjęcie ukazujące jaśniejsze grudki szkliwa księżycowego / Credits - Daniel Moriarty (NASA GSFC), CNSA
Przetworzone zdjęcie ukazujące jaśniejsze grudki szkliwa księżycowego / Credits – Daniel Moriarty (NASA GSFC), CNSA

Podobne próbki udało się zebrać astronautom podczas misji Apollo 17. Wydaje się, że zeszkliwiona materia na powierzchni Księżyca jest dość powszechna.

Próbki zeszklonych grudek materii zebranych przez astronautów misji Apollo 17 / Credits - NASA
Próbki zeszklonych grudek materii zebranych przez astronautów misji Apollo 17 / Credits – NASA

Misja Chang’e 4 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, X)

2 komentarze

  1. Mam nowy pomysł na kosmiczne górnictwo dużo bardziej realny od pozyskiwania platyny z planetoid – wyrób biżuterii z różnokolorowego księżycowego szkliwa – rzecz jasna dla najbogatszych. I wcale sobie nie kpię – myślę że koś z odpowiednim kapitałem kiedyś tę niszę zagospodaruje i to z zyskiem.

    • BYKO—Bardzo ciekawa propozycja i to do zrealizowania już w III-Dekadzie tego wieku. Mam obawę ,że znalazłoby się wielu fałszerzy ,bo takie szkiełka można robić na Ziemi.