Yutu-2 bada interesujący materiał

2

Chiński łazik Yutu-2 wykrył ciekawy materiał we wnętrzu małego krateru. Jak na razie informacje na temat tego materiału są bardzo skąpe.

Misja hang’e 4 to druga chińska wyprawa na powierzchnię Srebrnego Globu. Poprzednia – Chang’e 3 z powodzeniem wylądowała 14 grudnia 2013 roku. Było to pierwsze miękkie lądowanie na Księżycu od 37 lat, od czasów radzieckiej misji Łuna 24.

Lądowanie Chang’e 4 nastąpiło 3 stycznia 2019 o godzinie 03:26 CET i przebiegło bez problemów. Jest to pierwsze kontrolowane miękkie lądowanie po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Chang’e 4 wylądował w regionie krateru Von Kármán’a, będącego częścią Basenu Biegun Południowy – Aitken. Ten region jest interesujący z uwagi na lód wodny, który zalega we wnętrzu niektórych z kraterów, do których nie dociera światło słoneczne.

Kilka godzin po lądowaniu na powierzchnię Srebrnego Globu zjechał łazik Yutu-2. Jest to już drugi chiński łazik, który porusza się po Księżycu. Łazik Yutu-2 przejechał kilka metrów, po czym zatrzymał się na okres “księżycowego południa”, w trakcie którego wysokie temperatury powierzchni mogą stanowić pewne zagrożenie na pokładowych systemów pojazdu.

“Substancja”

Tradycyjnie Chiny przekazują niewiele informacji na temat postępów misji. Wiadomo jednak, że zarówno Yutu-2 jak i lądownik Chang’e 4 nadal działają i wykonują pomiary. Łazik Yutu-2 porusza się po powierzchni Srebrnego Globu i po koniec lipca dotarł do małego krateru, w którym zaobserwował ciekawą “substancję”.

Informacja o tym materiale pojawiła się po raz pierwszy w połowie sierpnia na chińskim rządowym portalu naukowym. Wówczas nie zaprezentowano żadnych zdjęć, które by prezentowały ten obiekt. Pojawiła się natomiast informacja, że łazik zbadał tę “substancję” za pomocą pokładowego instrumentu Visible and Near-Infrared Spectrometer (VNIS). Pojawiło się także określenie, że “substancja” wydaje się być “podobna do żelu” i że jest “nietypowego koloru”. Oczywiście, warto tu dodać, że powyższe określenia mogą być błędem nieprofesjonalnego tłumaczenia z języka chińskiego.

W połowie września pojawiły się pierwsze obrazy tej “substancji”. Zdjęcia nie pochodzą z oficjalnych chińskich źródeł. Na dostępnych obrazach można zobaczyć ciekawy materiał we wnętrzu małego krateru. W środkowej części można zobaczyć ciemny podłużny kształt, który zarówno może być artefaktem obrazu jak i rzeczywistym obiektem wewnątrz tego krateru. Dookoła podłużnego materiału zaobserwowano kilka grudek materii o wyraźnie jaśniejszym kolorze.

Zbliżenie na centralną część krateru z ciekawą "substancją", którą bada Yutu-2. Obiekt w środkowej części zdjęcia może być artefaktem. Czerwony okrąg to prawdopodobnie pole pomiaru instrumentu VNIS / Credits - CNSA (??)
Zbliżenie na centralną część krateru z ciekawą “substancją”, którą bada Yutu-2. Obiekt w środkowej części zdjęcia może być artefaktem. Czerwony okrąg to prawdopodobnie pole pomiaru instrumentu VNIS / Credits – CNSA (??)

Dostępne zdjęcia prezentują także czerwony okrąg wokół wspomnianych obiektów. Jest to prawdopodobnie pole pomiaru instrumentu VNIS łazika Yutu-2. Wiadomo jednak, że trwały próby wykonania pomiarów – łazik zbliżał się kilka razy do krawędzi krateru lecz istnieje pewne ryzyko, że koła pojazdu nie będą w stanie prawidłowo poruszać się w “grząskim” materiale tego krateru.

Ślady kół Yutu-2 wokół małego krateru, sugerujące trudność w uzyskaniu optymalnej pozycji do pomiarów / Credits - CNSA
Ślady kół Yutu-2 wokół małego krateru, sugerujące trudność w uzyskaniu optymalnej pozycji do pomiarów / Credits – CNSA

Jasny materiał może być stopionym szkłem, powstałym wskutek impaktu innego obiektu w Księżyc. Na powierzchni naszego naturalnego satelity wykryto już szkła w próbkach z misji Apollo.

Pod koniec sierpnia rozpoczął się kolejny księżycowy dzień w miejscu misji Chang’e 4. Ten dzień zakończył się około 10 września. Można zakładać, że łazik Yutu-2 badał wspomnianą “substancję” w tym czasie i przesłał jej zdjęcia na Ziemię.

Misja Chang’e 4 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, X)

2 komentarze

  1. Rejon Von Karmana w SPA jest interesujący ze względu na lód wodny? Tak blisko równika?
    Wydaje mi się że to kontaminacja z opisu Chandrayaan 2/VIKRAM.