Kapsuła z Hayabusa 2 otwarta

0

W Japonii nastąpiło otwarcie kapsuły powrotnej misji Hayabusa 2. W środku znajduje się pewna ilość materii z planetoidy Ryugu.

Piątego grudnia 2020 rano (czasu europejskiego) nastąpiło oddzielenie kapsuły powrotnej od sondy Hayabusa 2. Kapsuła powrotna znajdowała się na kursie kolizyjnym z Ziemią, zaś sonda Hayabusa 2 wykonała korektę trajektorii by ominąć naszą planetę.

Następnie, jeszcze tego samego dnia, tuż przed godziną 18:30 CET kapsuła powrotna weszła w atmosferę. Kapsuła powrotna kilka minut później przesłała sygnał dotyczący otwarcia spadochronu. Około godziny 18:57 CET nastąpiło lądowanie kapsuły. W poszukiwanie kapsuły wybrał się m.in. śmigłowiec oraz ekipy naziemne. Kapsuła została szybko podjęta i przetransportowana do bazy na poligonie Woomera, skąd później wyruszyła w drogę do Japonii.

Kapsuła powrotna misji Hayabusa 2 / Credits - JAXA
Kapsuła powrotna misji Hayabusa 2 / Credits – JAXA

Do Japonii kapsuła powrotna dotarła 8 grudnia. Czternastego grudnia kapsuła została otwarta w specjalnie przygotowanym laboratorium JAXA. Dzień później ta agencja opublikowała pierwsze zdjęcie próbek materii z planetoidy Ryugu.

We wnętrzu zasobnika można zobaczyć pewną ilość różnej wielkości drobin materii. Część ziarenek jest bardzo małych, zaś część jest nieco większa. Można zauważyć także różną kolorystykę materii, co sugeruje różny skład chemiczny.

Materia z planetoidy Ryugu / Credits - JAXA
Materia z planetoidy Ryugu / Credits – JAXA

Warto tu zauważyć, że kapsuła powrotna składa się z kilku części i naukowcy spodziewali się materii z planetoidy Ryugu wewnątrz jednej z tych części. Dopiero po otwarciu wszystkich części możliwe będzie ustalenie jak dużo materii udało się zebrać.

We wrześniu 2020 planiści z japońskiej agencji JAXA postanowili, że po przelocie obok Ziemi Hayabusa 2 zostanie skierowana ku planetoidzie 1998 KY26. Dotarcie do 1998 KY26 nastąpi w 2031 roku. Możliwe jest nawet lądowanie sondy na powierzchni tej planetoidy.

Misja Hayabusa 2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(JAXA, PFA)

Comments are closed.