Start Falcona 9 z szesnastą paczką Starlink

0

Dwudziestego piątego listopada nastąpił start rakiety Falcon 9 z szesnastą paczką satelitów Starlink.

Do startu rakiety Falcon 9 doszło 25 listopada 2020 o godzinie 03:13 CET. Start nastąpił z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Na pokładzie tej rakiety znalazła się szesnasta paczka sześćdziesięciu satelitów konstelacji Starlink. Lot przebiegł prawidłowo i satelity zostały uwolnione na wstępnej orbicie okołoziemskiej, skąd pod własnym napędem dotrą do operacyjnej orbity o wysokości około 550 km. W przypadku tego startu uwolnienie satelitów nastąpiło po piętnastu minutach od startu. Proces podwyższania orbity zajmie kilka tygodni.

Zapis startu rakiety Falcon 9 z szesnastą paczką satelitów Starlink / Credits – SpaceX

Warto tu dodać, że czternasta paczka satelitów Starlink została wyniesiona 18 października, zaś piętnasta – 24 października 2020. W międzyczasie firma SpaceX wykonała kilka innych startów – w tym start misji załogowej Crew-1.

Po zakończonej pracy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 prawidłowo wylądował na platformie morskiej. Było to siódme lądowanie tego pierwszego członu rakiety Falcon 9. Na tę chwilę jest to rekord w ponownym wykorzystaniu pierwszego stopnia.

Tuż po lądowaniu pierwszego stopnia Falcona 9 – 25/11/2020 / Credits – SpaceX

Był to już szesnasty start Falcona 9 w budowie mega-konstelacji satelitarnej Starlink. Ta konstelacja satelitów ma oferować już niebawem globalne usługi telekomunikacyjne, w tym dostęp do internetu. Wielka konstelacja satelitów spotkała się z krytyką z różnych środowisk – w tym astronomicznych. Firma SpaceX odpowiada, że wprowadziła szereg modyfikacji, które ograniczą widoczność tych satelitów na nocnym niebie. W innych kwestiach, takich jak cyberbezpieczeństwo nie ma jeszcze pełnych propozycji ze strony SpaceX.

Ten start rakiety Falcon 9 był komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także zestawienie ciekawych nagrań z obserwacji satelitów Starlink z poprzednich przelotów.

(PFA, S-X)

Comments are closed.