Start Falcona 9 z piętnastą paczką Starlink

0

Dwudziestego czwartego października firma SpaceX przeprowadziła start rakiety Falcon 9, na pokładzie której znalazła się piętnasta paczka satelitów Starlink.

Do startu rakiety Falcon 9 doszło 24 października 2020 o godzinie 17:31 CEST. Start nastąpił z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Na pokładzie tej rakiety znalazła się czternasta paczka sześćdziesięciu satelitów konstelacji Starlink. Lot przebiegł prawidłowo i satelity zostały uwolnione na wstępnej orbicie okołoziemskiej, skąd pod własnym napędem dotrą do operacyjnej orbity o wysokości około 550 km. W przypadku tego startu uwolnienie satelitów nastąpiło po ponad godzinie od startu. Proces podwyższania orbity zajmie kilka tygodni.

Warto tu dodać, że czternasta paczka satelitów Starlink została wyniesiona 18 października 2020.

Po zakończonej pracy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 prawidłowo wylądował na platformie morskiej. Było to trzecie lądowanie tego pierwszego członu rakiety Falcon 9.

Ujęcie tuż po udanym lądowaniu pierwszego stopnia Falcona 9 – 24.10.2020 / Credits – SpaceX

Był to już piętnasty start Falcona 9 w budowie mega-konstelacji satelitarnej Starlink. Ta konstelacja satelitów ma oferować już niebawem globalne usługi telekomunikacyjne, w tym dostęp do internetu. Wielka konstelacja satelitów spotkała się z krytyką z różnych środowisk – w tym astronomicznych. Firma SpaceX odpowiada, że wprowadziła szereg modyfikacji, które ograniczą widoczność tych satelitów na nocnym niebie. W innych kwestiach, takich jak cyberbezpieczeństwo nie ma jeszcze pełnych propozycji ze strony SpaceX.

Zapis startu – 24.10.2020 / Credits – SpaceX

Ten start rakiety Falcon 9 był komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także zestawienie ciekawych nagrań z obserwacji satelitów Starlink z poprzednich przelotów.

(PFA, S-X)

Comments are closed.