Start Falcona 9 z czternastą paczką Starlink

0

Osiemnastego października firma SpaceX przeprowadziła start rakiety Falcon 9, na pokładzie której znalazła się czternasta paczka satelitów Starlink.

Do startu rakiety Falcon 9 doszło 18 października 2020 o godzinie 14:25 CEST. Start nastąpił z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Na pokładzie tej rakiety znalazła się czternasta paczka sześćdziesięciu satelitów konstelacji Starlink. Lot przebiegł prawidłowo i satelity zostały uwolnione na wstępnej orbicie okołoziemskiej, skąd pod własnym napędem dotrą do operacyjnej orbity o wysokości około 550 km. W przypadku tego startu uwolnienie satelitów nastąpiło po ponad godzinie od startu. Proces podwyższania orbity zajmie kilka tygodni.

Po zakończonej pracy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 prawidłowo wylądował na platformie morskiej. Było to już szóste lądowanie tego pierwszego członu rakiety Falcon 9.

Tuż po udanym szóstym lądowaniu pierwszego stopnia Falcona 9  - 18.10.2020 / Credits - SpaceX
Tuż po udanym szóstym lądowaniu pierwszego stopnia Falcona 9 – 18.10.2020 / Credits – SpaceX

Był to już czternasty start Falcona 9 w budowie mega-konstelacji satelitarnej Starlink. Ta konstelacja satelitów ma oferować już niebawem globalne usługi telekomunikacyjne, w tym dostęp do internetu. Wielka konstelacja satelitów spotkała się z krytyką z różnych środowisk – w tym astronomicznych. Firma SpaceX odpowiada, że wprowadziła szereg modyfikacji, które ograniczą widoczność tych satelitów na nocnym niebie. W innych kwestiach, takich jak cyberbezpieczeństwo nie ma jeszcze pełnych propozycji ze strony SpaceX.

Ten start rakiety Falcon 9 był komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także zestawienie ciekawych nagrań z obserwacji satelitów Starlink z poprzednich przelotów.

Tuż po uwolnieniu czternastej paczki satelitów Starlink / Credits - SpaceX
Tuż po uwolnieniu czternastej paczki satelitów Starlink / Credits – SpaceX

(PFA, S-X)

Comments are closed.