Łucz w zatłoczonym regionie

1

Rosyjski satelita Łucz znalazł się właśnie w bardzo “zatłoczonym” regionie orbity geostacjonarnej.

We wrześniu 2014 roku satelita Łucz (inna nazwa: Łucz-Olimp lub Łucz/Olimp-K) został wyniesiony na orbitę geostacjonarną (GEO). W 2015 roku zaczął się on zbliżać do innych satelitów na tej orbicie, m.in. do dwóch komercyjnych satelitów telekomunikacyjnych: Intelsat 7 i Intelsat 901. Oba satelity są oddalone o siebie o zaledwie pół stopnia na GEO.

Do połowy 2018 roku Łucz zatrzymał się łącznie na 14 różnych pozycjach orbitalnych, nieopodal różnych satelitów. Siódmego września 2018 pojawiła się zaś informacja, że w 2017 roku Łucz zbliżył się do wojskowo-cywilnego satelity telekomunikacyjnego Athena-Fidus (Access on THeatres for EuropeaN Allied forces nations-French Italian Dual Use Satellite). Ten satelita służy do szyfrowanych połączeń dla wojsk francuskich i włoskich. W oficjalnych doniesieniach nie podano jaki był minimalny dystans pomiędzy Łuczem a Atheną-Fidus, nieoficjalnie podawane były wartości mniejsze od 5 km.

W sierpniu 2020 roku Łucz “zaparkował” w bardzo “zatłoczonym” regionie GEO. (Aktualizacja – Łucz dotarł do tego miejsca pod koniec maja 2020). W miejscu, w którym obecnie Łucz operuje znajdują się satelity telekomunikacyjne takie jak norweskie Thor 5 (wystrzelony w lutym 2008), Thor 6 (wystrzelony w październiku 2009) i Thor 7 (wystrzelony w kwietniu 2015) oraz Intelsat 10-02 / Thor 4 (wystrzelony w czerwcu 2004) i brytyjski wojskowy satelita Skynet 4E (wystrzelony w lutym 1999 roku). Wszystkie te satelity operują w pobliżu 1 stopnia W na orbicie GEO.

Co ciekawe, Intelsat 10-02 jest celem drugiej misji serwisowej Mission Extension Vehicle (MEV). Start misji MEV-2 jest planowany na 14 sierpnia 2020 (jeden z satelitów w locie rakiety Ariane 5).

Można zakładać, że oprócz typowego “signals intelligence” dla satelity Skynet 4E oraz być może satelitów Thor 5 – 7, Łucz będzie nasłuchiwać (lub też i nawet optycznie obserwować, jeśli ma takie zdolności) działań podczas misji MEV-2.

Szybko pojawiły się komentarze, że obecna pozycja satelity Łucz jest niebezpieczna dla Skynet 4E, który nie krąży po typowej orbicie GEO, a nachylonej geosynchronicznej. Z tego powodu istnieje pewne ryzyko kolizji, szczególnie, że Rosjanie nie zamierzają informować o manewrach tego satelity.

(Tw, SBA)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Jeden komentarz