Weekendowe starty Protona i Długiego Marszu

2

W sobotę 27 września wystartowała rosyjska rakieta Proton-M. W niedzielę 28 września, chiński Chang Zheng.

Proton i Kosmos-2501

Pierwszy raz po awarii z 16 maja wystartowała rosyjska rakieta Proton-M. W awarii, spowodowanej przedwczesnym wyłączeniem się 3. członu rakiety, utracony został rosyjski satelita telekomunikacyjny Express AM4R.

Start miał miejsce z Bajkonuru 27 września o 20:23 GMT (02:23 czasu lokalnego). Ładunkiem był wojskowy satelita łącznościowy Kosmos-2501, typu Łucz/Olimp-K. Satelizacja nastąpiła o 05:26 GMT, kiedy to satelita odłączył się od członu ucieczkowego Briz-M.

Łucz jest wojskowym geostacjonarnym satelitą telekomunikacyjnym, wyprodukowanym przez zakłady ISS Reszetniew.

Następny start Protona, z satelitą Express AM6, przewidziany jest na 21 października. Loty komercyjne pod flagą International Launch Services również zostaną wznowione jeszcze w tym roku. Pierwszym ładunkiem ILS ma być ASTRA 2G luksemburskiego operatora SES.

Z uwagi na napięcia między Rosją a państwami UE, USA, i innymi krajami, ILS przewiduje znaczny spadek ilości zamówień na swoje rakiety – z planowanych ośmiu do 3-4 startów rocznie. Planuje nawet 25% cięcia kadrowe.

Kolejny chiński Shi Jian

Dzień później, w niedzielę 28 września, z Centrum Wynoszenia Satelitów Jiuquan wystrzelono rakietę Chang Zheng 2C z satelitą technologicznym Shi Jian 11-07. Start miał miejsce o 13:13 czasu chińskiego.

Satelita został opracowany przez China Spacesat dla China Aerospace Science and Technology Corporation, która będzie używała go eksperymentów technologicznych.

Był to 194. start rakiet typu Długi Marsz.

(SD, SFN, Xinhua)

2 komentarze

 1. Aegis Maelstrom on

  *satelitą technologicznYM*

  W języku polskim słowo satelita* jest wciąż w rodzaju męskim. 🙂

  * dawno temu tak też było ze słowem planeta, które miało rodzaj jak poeta, esteta czy profeta 🙂

  • Hubert Bartkowiak on

   Dzięki. To była pozostałość po przeformułowaniu zdania, nie rodzaj żeński.