Półmetek misji SpX-DM2

1

Mija właśnie połowa misji SpX-DM2 – pierwszej załogowej wyprawy pojazdu Dragon 2.

Trzydziestego maja 2020 roku o godzinie 21:22 CEST rozpoczęła się pierwsza załogowa misja pojazdu Dragon 2 (Crew Dragon lub Dragon Crew). Oznaczenie tej misji to SpX-DM2. W misji biorą udział astronauci NASA Robert Behnken oraz Douglas Hurley. Dziewiętnaście godzin po starcie Dragon 2 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Podejście i cumowanie Dragona 2 do ISS – misja SpX-DM2 / Credits – SpaceX

Przed startem misji NASA przedstawiała długość tej wyprawy w zakresie od kilkunastu dni aż do około 115 dni. Ponieważ jest to misja testowa, w którym testowany jest także sprzęt kapsuły, jej oprogramowanie oraz procedury, poszczególne elementy całego lotu są bacznie monitorowane. Niemniej jednak już przed 10 czerwca NASA ustaliła, że misja SpX-DM2 zakończy się prawdopodobnie w sierpniu. Wcześniejsze zakończenie misji może nastąpić jedynie w przypadku ryzyka awarii ważnych elementów kapsuły Dragon 2 lub też prognozy złej pogody dla wodowania pojazdu.

Aktualnie przewiduje się, że misja SpX-DM2 zakończy się w pierwszych dniach sierpnia. Pozwoli to na około 6 tygodni oceny wyników misji SpX-DM2 i ewentualne wprowadzenie poprawek (bardziej software i proceduralnych) przed pierwszą regularną wyprawą astronautów na ISS. Ta misja, o oznaczeniu USCV-1, planowana jest obecnie na połowę września 2020 – w czerwcu opóźniono ją o około 2 tygodnie względem wcześniejszych planów.

Koniec misji będzie dość podobny do tego, który wykonywany jest przez kapsuły Sojuz: po odłączeniu od ISS nastąpiłby manewr deorbitacyjny, a następnie przejście przez atmosferę i lądowanie na spadochronach. W tym przypadku “lądowanie” jest “wodowaniem” – zaplanowano je na Atlantyku, niedaleko Florydy – co przyśpieszy podjęcie załogi oraz sprowadzenie kapsuły do ośrodka Kennedy Space Center (KSC).

Jak na razie kapsuła Dragon 2 spisuje się bez zarzutu. Aktualnie jest ona zasilana ze Stacji, jednak na jej pokładzie wciąż włączone są różne sensory, które stale zbierają dane (analizowane “na bieżąco”).

Pierwszego lipca 2020 odbędzie się także drugi spacer kosmiczny, w którym weźmie udział Robert Behnken. Spacer EVA-66, podobnie jak wcześniejszy EVA-65 (26.06.2020), ma na celu wymianę akumulatorów na elemencie S6 kratownicy Stacji.

Wywiad z załogą misji SpX-DM2 – 24 czerwca 2020 / Credits – NASA Video

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także porównanie pojazdów Dragon 2 i promu kosmicznego.

(PFA)

Jeden komentarz