Hubble – 30 lat na orbicie

2

W kwietniu 2020 minęło 30 lat od umieszczenia kosmicznego teleskopu Hubble na orbicie.

Teleskop Hubble (HST) został wyniesiony na orbitę 24 kwietnia 1990 roku na pokładzie promu Discovery w misji STS-31. Dzień później teleskop Hubble został wyprowadzony z ładowni promu. Pilotem promu  w trakcie tej misji był Charles Bolden – administrator NASA w latach 2009 – 2017. Konstrukcja teleskopu Hubble bazowała na amerykańskich satelitach szpiegowskich.

Podsumowanie misji STS-31 / Credits – The Space Archive

Teleskop Hubble był zaprojektowany tak, by możliwe były naprawy i usprawnienia na orbicie (np wymiana instrumentów na nowsze). Bardzo szybko po rozpoczęciu prac HST okazało się, że taka naprawa jest potrzebna – okazało się, że lustro tego orbitalnego obserwatorium ma nieprawidłowy kształt i wymaga misji serwisowej. Na tę misję wybrał się prom Endeavour w grudniu 1993 roku – STS-61. Dzięki tej wyprawie znacznie poprawiła się jakość obrazów uzyskiwanych przez ten teleskop. Można napisać, że naprawa nastąpiła “rychło w czas”, bowiem już w 1994 roku niespotykane wydarzenie – kolizja komety Shoemaker-Levy 9 z Jowiszem mogła być obserwowana z wysoką jakością również przez ten teleskop.

Zdjęcia z teleskopu HST przed i po pierwszej misji serwisowej (galaktyka M100) / Credits - NASA, ESA
Zdjęcia z teleskopu HST przed i po pierwszej misji serwisowej (galaktyka M100) / Credits – NASA, ESA

Kolejne wyprawy serwisowe (STS-82, STS-103, STS-109 oraz ostatnia STS-125) pozwoliły na stopniowe podnoszenie jakości danych zbieranych przez coraz nowsze instrumenty na pokładzie teleskopu Hubble. Dzięki obserwacjom ludzkość poznała wiele fascynujących tajemnic związanych z naturą naszego Wszechświata czy naszego Układu Słonecznego, między innymi:

30 lat teleskopu Hubble / Credits – European Space Agency, ESA

Obrazy teleskopu Hubble mają znaczenie nie tylko naukowe. Przez ostatnie 30 lat media z całego świata wielokrotnie prezentowały zdjęcia, dane i animacje powstałe z obrazów HST. Do dziś jest to najbardziej znane obserwatorium astronomiczne, powszechnie rozpoznawane także i osób niezbyt zainteresowanych nauką i techniką.

Jedno z najsłynniejszych zdjęć HST - tzw. "Kolumny stworzeni", część mgławicy M16 (w ich wnętrzu zachodzą procesy gwiazdotwórcze) / Credits - NASA, ESA
Jedno z najsłynniejszych zdjęć HST – tzw. “Filary stworzenia”, część mgławicy M16 (w ich wnętrzu zachodzą procesy gwiazdotwórcze) / Credits – NASA, ESA

W 2018 roku wystąpiły pewne problemy z operacjami teleskopu HST, jednak udało się powrócić do regularnych obserwacji. Niemniej jednak czas teleskopu HST powoli upływa – w ciągu kilku najbliższych lat prawdopodobnie pojawią się kolejne problemy techniczne. Niestety, obecnie NASA nie przewiduje już wykonania kolejnej misji serwisowej.

Najbardziej znane zdjęcia teleskopu HST można zobaczyć na stronie Space Telescope. Informacje o misji teleskopu Hubble są dostępne na stronie Hubblesite.

Polecamy wątek dotyczący teleskopu Hubble na Polskim Forum Astronautycznym oraz szczegółowy opis misji HST.

(NASA, ESA)

2 komentarze

  1. Droga redakcjo drobna literówka
    “Jedno z najsłynniejszych zdjęć HST – tzw. “Kolumny stworzeni”, ”
    brakuje “a” . Dodatkowo sądzę, że bardziej poprawne i z zadęciem będzie użycie zwrotu Filary, a nie kolumny 🙂
    Świetny artykuł. Pozdrowienia