HP3 – udane “wciśnięcie” Kreta

4

Najnowsze zdjęcia z misji InSight wskazują, że udało się “wepchnąć” instrument Kret.

W naszych artykułach z końca 2019 roku na temat “Kreta” (część instrumentu HP3 misji Insight) przedstawialiśmy dość zaskakujący problem: instrument “wyskoczył” z powstałego wcześniej otworu. Za sytuację odpowiada niewielkie tarcie dookoła tego otworu oraz… niskie marsjańskie ciśnienie atmosferyczne. W listopadzie 2019 trwały drobne ruchy Kreta oraz wysięgnika lądownika InSight. Niestety – jak się później okazało – ruchy okazały się być niewystarczające. Do końca lutego 2020 sytuacja niewiele się zmieniła – pomimo prób zagłębiania się Kret nadal wystawał z otworu.

W lutym zaproponowano “przyciśnięcie” Kreta za pomocą manipulatora-łyżki InSight. Wcześniej nie próbowano tego podejścia z uwagi na ryzyko uszkodzenia przewodu zasilającego Kreta. Próby rozpoczęły się pod koniec lutego i trwały przez kolejne miesiące.

26 kwietnia 2020 - spojrzenie na (jeszcze widocznego) Kreta / Credits - NASA, JPL-Caltech
26 kwietnia 2020 – spojrzenie na (jeszcze widocznego) Kreta / Credits – NASA, JPL-Caltech

Do końca kwietnia efekty nie były wyraźne. Kret nie był umieszczony idealnie pionowo w zagłębieniu, lecz pod pewnym kątem. W kolejnych dniach sytuacja się wyraźnie zmieniła – Kret został “wciśnięty” do zagłębienia na całą swoją długość. Największy ruch nastąpił w dniach 2 – 5 maja 2020. Manipulator-łyżka InSight na najnowszych zdjęciach wydaje się przylegać do powierzchni marsjańskiego gruntu.

Sytuacja na 3 maja 2020 - Kret "zniknął" w zagłębieniu / Credits - NASA, JPL-Caltech
Sytuacja na 3 maja 2020 – Kret “zniknął” w zagłębieniu / Credits – NASA, JPL-Caltech

Część penetratora HP3 (w szczególności Kreta) została wykonana na zamówienie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) przez polską spółkę Astronika przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych (CBK).

Misja InSight jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

4 komentarze

  1. Czy to oznacza, że w trakcie projektowania instrumentu do zagłębiania się w marsjańskim gruncie nie wzięto pod uwagę:
    a) charakterystyki marsjańskiego gruntu
    b) ciśnienia marsjańskiej atmosfery
    c) marsjańskiej grawitacji ?

  2. Ten przypadek pokazuje ( oczywiście to moje zdanie), że eksploracja automatyczna ma swoje duże ograniczenia. Rozwiązanie trywialnego problemu trwało kilka długich miesięcy.

  3. Półtora roku zastanawiali się czy docisnąć kreta łyżką. wreszcie docisnęli co za sukces!

  4. sorry, ale jedyne co widać to to, że kret został wciśnięty do gruntu prawie poziomo